De politieke agenda van Trump 2.0
Er is nog veel 'unfinished business'

Titelfoto: Donald Trump door Liam Enea, CC BY-SA 2.0.
Als de polls kloppen keert Donald Trump terug in het Witte Huis. Wat zou dat voor de wereld en voor de VS betekenen? Voor Trump is er veel unfinished business. Een einde aan de oorlog in Oekraïne, vrede in het Midden-Oosten, China kaltgestelt, America Great Again en het voltooien van de muur om de illegale immigratie te stoppen, afrekenen met de invloed van particuliere belangen (drain the swamp) en een bloeiende economie. Een column van oud-diplomaat Johannes Vervloed.
Is Trump een hork, een gevaarlijk ongeleid projectiel, zoals de Nederlandse media hem veelal afschilderen? Of schuilt er achter die wel of niet vermeende façade iemand met duidelijke ideeën over hoe de maatschappij het beste ingericht kan worden, hoe economische groei en welvaart te creëren en hoe oorlog te vermijden en conflicten op een diplomatieke, bijkans zakelijke manier op te lossen? Met respectievelijk het terugkeren naar een samenleving zoals de Founding Fathers die voor ogen hadden, de economie een impuls te geven met Oostenrijkse school-aanbodeconomie en een realpolitieke buitenlandse koers te varen.
Een terugblik op zijn eerste termijn licht een tipje van de sluier op.
Track record
Onder Trumps bewind begonnen de VS geen oorlogen. Autocratische leiders als Poetin en Xi hadden respect voor de macht van de VS en diens leider. Een inval in Oekraïne durfde Poetin tijdens Trumps eerste termijn niet aan. Iran werd een halt toegeroepen en vrede in het Midden-Oosten werd gestimuleerd met de Abraham-akkoorden. De economie bloeide en de werkeloosheid werd tot minimale proporties teruggebracht. Op het gebied van buitenlandse politiek en economie derhalve een plus.
Op zijn derde inzet, terugkeren naar een samenleving die de Founding Fathers voor ogen hadden, was hij minder succesvol. Trump ondervond veel tegenwerking van de, zoals hij dat noemt, Deep State. Veel beleid werd geboycot, gefrustreerd of gewoon niet uitgevoerd. Het draineren van het moeras (to drain the swamp) lukte hem niet in de eerste termijn. Het is de unfinished business.
Realpolitik
De herverkiezing van Trump werpt reeds een schaduw vooruit. Zo hield hij het steunpakket van zestig miljard dollar voor Oekraïne maandenlang in het Congres tegen. Pas na overreding door President Duda van Polen gaf hij het groene licht en stemde zijn Republikeinse Partij in met het pakket. Duda betoogde dat Oekraïne tot zijn terugkeer in leven gehouden moest worden. Daarna kon Trump, zoals hij al tijden beweert, een deal sluiten met Poetin en daarmee een einde aan de oorlog maken. Voor een succesvolle deal à la het plan Kissinger is een sterke onderhandelingspositie nodig. Met een verzwakt en teruggeslagen Oekraïne zou dat veel moeilijker zijn.
Het is slechts één voorbeeld. Op vele buitenlands-politieke terreinen is een wijziging van beleid te verwachten. In z’n algemeenheid zal Trump weer een op Realpolitik gebaseerd (machtspolitiek met oog voor de belangen van de tegenstander) buitenlands beleid voeren. Een einde maken aan de softe leading from behind-aanpak van Obama en Biden.
Buitenlands beleid
Zo zal de halfhartige steun van Biden aan Israël waarschijnlijk worden vervangen door onbeperkte steun aam de Joodse staat en hervatting van de onderhandelingen over uitbreiding van de Abraham-akkoorden. Er zal gewerkt worden aan de verdere normalisatie van de betrekkingen tussen Israël, de Verenigde Arabische Emiraten, Bahrein, Soedan en Marokko.
Israël zal de kans krijgen definitief af te rekenen met Hamas en Saoedi-Arabië zal onder sterke Amerikaanse druk diplomatieke relaties met Israël aangaan. Trump wil Saoedi-Arabië terugbrengen in het westerse kamp en met defensieakkoorden de Saoedi’s verlokken tot het verlagen van de olieprijs. Biden probeerde dat ook, maar zijn poging mislukte jammerlijk, mede vanwege de niet bepaald diplomatieke moord op de Saoedische diplomaat Khashoggi, waarschijnlijk gepleegd in opdracht van kroonprins Mohammed bin Salman. Iran zal hard worden aangepakt. Voorkomen zal worden dat de mullahs de beschikking krijgen over een atoombom.
Harde handelspolitiek
Behalve met een tit for tat richting China zal een Trump-administration ook tegenover alle andere landen in de wereld een minder altruïstische politiek voeren. Harde handelspolitieke maatregelen als importtarieven en quota’s zullen niet worden geschuwd. Als landen bereid zijn tot een evenwichtige handelsrelatie zullen de VS daarvoor openstaan. Dat biedt kansen voor de EU. Eindelijk zou er een handelsakkoord met de VS kunnen komen.
De Chinapolitiek uit Trump’s eerste termijn zal worden hervat. Tit for Tat. China zal niet langer ongestraft de internationale handelsregels aan z’n laars kunnen lappen. En Taiwan zal weer opgelucht adem kunnen halen. De Zuid-Chinese Zee blijft een open internationaal vaarwater en de claims van China op de 27 Paracel- en Spratly-eilanden zullen niet worden gehonoreerd. Defensieovereenkomsten met de buurlanden van China zullen daartoe worden versterkt en uitgebreid.
Van de Europese lidstaten van de NAVO zal de afgesproken bijdrage van (minimaal) 2% van hun BBP worden geëist. De VS zullen de NAVO niet verlaten, maar lidstaten die niet aan de norm van 2% voldoen hoeven niet te rekenen op Amerikaanse steun in het geval van een conflict met Rusland.
Binnenland
Op binnenlands-politiek gebied zal Trump als eerste daad de ongebreidelde instroom van illegale migranten proberen te stoppen. De grensmuur met Mexico, waar tijdens zijn eerste termijn een begin mee was gemaakt, zal snel worden afgebouwd. Op economisch gebied zal (aanbodgestuurde) Reaganomics – door hemzelf omgedoopt tot Trumponomics – weer de toon zetten. De belastingen op zowel arbeid als ondernemingen zullen worden verlaagd en vele beperkende maatregelen voor het bedrijfsleven zullen worden afgeschaft. Sterk zal worden ingezet op een herleving van de olie- en gassector. De slogan Drill, Baby, Drill zal in beleid worden omgezet, ook in Antarctica.
Spaak in het wiel?
De Democraten proberen Trump nog pootje te lichten, want zij beseffen dat Biden het in een 1 op 1 verkiezingsstrijd tegen hem niet redt. De polls zijn duidelijk. Trump is immens populair bij zijn achterban, die meer en meer ook kiezers uit de Latijnse en zwarte gemeenschap omvat. Een eerste indicatie van die populariteit waren de voorverkiezingen van de Republikeinen. Hij was daarin superieur. Tegenkandidaten had hij niet echt. De geënsceneerde rechtzaken zijn wanhoopspogingen, die naar verwachting op niets uit zullen lopen.
Drain the Swamp
Een ander stokpaardje van Trump, drain the swamp, zal eveneens uitvoering kunnen vinden.
De vergelijking om het politieke moeras van Washington DC van malaria te bevrijden wordt door Trump veelvuldig gebruikt om aan te geven, dat het beleid in de VS in zijn ogen bepaald wordt door special interests en lobbygroepen in plaats van dat het algemene belang van de bevolking wordt gediend, zoals het een echte democratie betaamt.
Who do you trust more to drain the swamp? pic.twitter.com/WrcBTsyrI2
— American Values 🗽 (@AmValues2024) May 5, 2024
In de praktijk gaat het dan met name om de omvang van de overheid en de bureaucratisering terug te dringen, oftewel de Deep State te bestrijden en de woke-agenda van de (links-liberale) Democraten van het Biden-regime af te schaffen. Een situatie die we in Nederland ook kennen met de onevenredige invloed van adviesorganen, ngo’s en andere belangenorganisaties, het ambtenarenapparaat en zelfs een deel van de rechterlijke macht op het beleid van de overheid. Een conglomeratie die bevolkt wordt door links-activistische personen van GL/PvdA en D66 huize.
Resumerend zal Trump naar alle waarschijnlijkheid het programma van z’n eerste termijn hervatten. Met naar verwachting meer kracht omdat hij slechts vier jaar heeft om het uit te voeren. Voor een derde termijn kan een Amerikaanse president niet worden gekozen.
Over de auteur






Mooi lijstje. Ik miste het opzeggen van het Verdrag van Parijs waarin landen besloten om de opwarming van de aarde te beperken tot 2 graden. Dit akkoord is een belangrijke aanjager van de energietransitie.
Kan gewoon niet wachten tot het 5 november is…
Dit zou mooi zijn….. herstel in plaats van afbraak.❗️
Ik zie BIDEN nog zitten op de dag van zijn inauguratie rechts van hem een hoge stapel documenten : te ondertekenen, om de regering Trump te vernietigen.
Hopelijk gebeurt nu straks in november het omgekeerde.
Dit noemt men dan de machtigste natie van de wereld. Het is een machtsstrijd geworden, hopelijk komt fatsoen één maal terug.
Leuk om te lezen, je krijgt zowaar weer een sprankje hoop dat het allemaal weer goed komt. Trump heeft inderdaad een kwajongensachte bluf die goed werkt bij sterke leiders. Daarbij neemt hij deze leiders niet al te serieus (zie Rocketman) waardoor hun fassade doorzichtig wordt. Nu Nederland nog.
Ik krijg de indruk dat we hier vooral het verlanglijstje van de schrijver zelf te lezen krijgen. Meer dan de daadwerkelijke politiek van Donald Trump, mocht hij herkozen worden. Wat eerst nog maar eens moet gebeuren omdat, zoals bekend, de tegenstanders geen kans onbenut zullen laten om hem buitenspel te zetten. Er worden nu rechtszaken tegen Trump gevoerd die nergens over gaan, maar het is vervelend natuurlijk. Of de verkiezingen deze reis wel eerlijk gaan verlopen, we weten het niet.
Voor de goede orde, de tegenstanders zijn natuurlijk niet de democraten maar the Deep State. Niemand weet precies wie dat zijn; er hangt geen bordje op hun deur met die beschrijving, maar het militair-industriële complex hoort er in ieder geval bij. Zij hebben altijd oorlog nodig. Dat is nu eenmaal hun business model. Als het niet in de Oekraïne is, dan wel ergens anders. Ook de media, de veiligheidsdiensten en het farmaceutische complex lijken erbij te horen. Het wordt daarom een existentiële strijd om de macht. Ik ben er niet gerust op dat dit in het voordeel van Trump gaat uitpakken. Hij lijkt ook wat alleen te staan tegenover zulke enorme machtsblokken. Ofschoon ik er niet aan twijfel dat hij de steun van het overgrote deel van de Amerikanen geniet. Het goede nieuws is dat ze hem niet controleren. Anders zouden ze niet zo agressief tegen hem zijn en elke kans aangrijpen om de man in een politieke vergeetput te smijten.
Trump heeft oorlogen beëindigd en is geen enkele oorlog begonnen.
Hij heeft simpel weg tegen Europa gezegd als jullie niet gaan meebetalen stop ik (Trump) de bescherming.
Biden en Rutte zijn de ophitsers van de Amerika/Rusland oorlog op het grondgebied van Oekraïne.
Stop de NAVO, stop Biden en Rutte.
Het zijn niet Joe Biden of Mark Rutte. Zij zijn enkel stromannen. Bij Joe Biden is het wel heel erg duidelijk, maar ook Mark Rutte (de man zonder ideeën) verzint echt niet zelf een geopolitieke strategie voor de Westerse wereld, die in het geval van de Oekraïne al sinds 2014 wordt gevolgd. Als het niet langer is. Het kan dus ook niet om dergelijk langere termijn beleid aan passanten over te laten. Het gaat om de mensen achter het gordijn. Degene die je niet kunt wegstemmen. Laten we hopen dat Trump daar een grote schoonmaak kan houden, doch ik vermoed dat de bananenschillen al klaar liggen voor hem.
Heel kort….geweldig artikel. Toen Trump in 2016 president werd was er grote schrik op het Europese continent. Minder afhankelijk zijn van de VS was de tendens. Dat zou nog steeds de tendens moeten zijn. Met Biden is de tendens geworden, minder afhankelijk zijn van Rusland en des te meer van de VS. De VS is zo slecht voor de wereld.
Mooie opsomming. Het zou voor de VS (én de wereld) prachtig zijn als de helft inderdaad te realiseren zou zijn. Want net als hier is links/woke/progressief tot in de haarvaten vertegenwoordigd. Nog veel meer als tijdens Trump’s 1e termijn. En die kunnen dus vernietigend tegenwerken. Zoals in NL ook gebeurt.
Persoonlijk heb ik niets met de figuur Trump. Ik griezel van de man als persoon. Maar dat staat een effectief presidentschap niet in de weg, toch. Liever een griezel die niet met meel in de mond om de hete brij heen draait, die spijkers met koppen slaat, dan al die politiek-correcte pratende hoofden. We hebben gezien waar die toe in staat zijn, en hoe ze de westerse samenlevingen aan het vernietigen zijn.
Maar waarom is Trump dan een griezel?
Ik griezel van zijn maniertjes en houding, niet van de dingen die hij zegt en qua beleid heeft gedaan. Ik hoop dat hij wint.
Trump mag dan misschien een onaangenaam karakter hebben en een culturele vorming van niks: hij is momenteel de enige die de crisis van de democratie in de Westelijke wereld kan repareren. Die luidt kortweg; politici zijn niet meer het verlengde van de bevolking. Ooit is bedacht dat het alles bij elkaar genomen toch beter zou zijn als er niet over ons (door weinigen) – maar door ons (door velen) geregeerd zou worden.
Alle voorbeelden die de auteur aanhaalt zijn voorbeelden van beleid dat in overgrote meerderheid gesteund worden door de bevolking, en dat geldt in feite ook voor de meeste Europese landen i.h.a. en Nederland in het bijzonder. Dit beleid gebeurt echter niet omdat de bestuurlijke (regerings)centra wereldwijd zijn gekaapt door machtige belangengroepen, of het nu oligarchen in Moskou, apparatsjiks in Beijing of bureaucraten en grootkapitaal in Washington en Brussel betreft.
Zijn echte obstakel wordt om a) 5 november levend te halen en b) in beide volksvertegenwoordigingen een duidelijke meerderheid te krijgen voor zijn agenda.
Vooral om het moeras droog te leggen is dat laatste van cruciaal belang. Maar dan kan de bezem er doorheen.
Ik kijk er naar uit dat Trump terug keert. Positiviteit, lekker de boel weer opbouwen, en de muur afmaken voor de mensensmokkel . Rust en duidelijkheid in de wereld. En dat Nederland hier in mee gaat. Dank voor het artikel!!