Laat ik eens namen noemen voor het nieuwe kabinet
Enkele suggesties voor kandidaat-bewindslieden

Foto: Binnenhof en ministeriegebouwen ![]()
Het zal nog wel even duren voordat er een nieuw kabinet op het bordes aantreedt, maar het lijkt erop alsof ditmaal de wens van de meerderheid van de kiezers naar een rechtsere meer realistische koers zal worden gehonoreerd. En dan gaat het ‘ik word genoemd’-spel weer beginnen: wie gaat welke post bezetten? Oud-diplomaat Johannes Vervloed laat daarover alvast zijn gedachten gaan.
[responsivevoice_button voice=”Dutch Male” buttontext=”Beluister dit artikel”]
Als de voortekenen niet bedriegen en de formatie van een nieuw kabinet van start gaat, zal het ‘ik word genoemd’-spel weer beginnen. Wellicht deze keer anders dan gebruikelijk, omdat veel stemmen opgaan voor ter zake kundige bewindspersonen. Een aantal huidige ministers beantwoordde niet geheel aan dit profiel, om het maar eens zacht uit te drukken. Zelfs het woord ‘zakenkabinet’ valt. Het laatste ook om een andere reden. De PVV, de grootste fractie in de beoogde coalitie met NSC, BBB en eventueel ook de VVD, heeft niemand met bestuurlijke ervaring. Welke opdrachten liggen er voor het nieuwe kabinet en hoe zouden de portefeuilles met die achtergrond in gedachten kunnen worden ingevuld?
Mandaat
Het lijkt er dan toch eindelijk te komen, een realo-rechts kabinet, waar collega-columnist Jan Gajentaan en ik al jaren voor pleiten. De kiezer heeft gesproken en een duidelijke opdracht gegeven aan de te vormen nieuwe regering. Het door Rutte IV gevoerde beleid werd weggestemd.
De massa-immigratie dient een halt te worden toegeroepen en de regel- en belastingdruk moet worden verminderd. Het is de enige manier om bestaanszekerheid, waaronder een lagere energierekening, te realiseren. Zonder een florerende economie wordt geen welvaart gecreëerd en kunnen de wensen van de kiezer niet worden gehonoreerd. De overheid moet zich weer concentreren op haar kerntaken en zich niet bemoeien met diversiteit, inclusiviteit, genderneutraliteit of welke onderdelen van de woke-agenda dan ook. Dat is het terrein van de samenleving en individuele verantwoordelijkheid.
Internationale verplichtingen die contrair zijn aan het Nederlandse belang moeten worden opgezegd, waaronder het verouderde vluchtelingenverdrag en een aantal federale EU-bevoegdheden. Bij dreigende nieuwe verplichtingen moeten opt-outs worden bedongen. Nederland moet weer baas in eigen huis worden.
De nieuwe regering heeft een duidelijke opdracht. Nationaal, maar ook internationaal.
Michiel Hoogeveen vat het samen: “Maak een einde aan de giftige cocktail van ongewenst ECB-beleid, illegale migratie, rigoreus klimaatbeleid, te hoge belastingen voor het MKB en protectionisme.” https://t.co/E13aZayzQF— Johannes Vervloed (@Diplo_JV) December 15, 2023
Portefeuilles
Wat betekent dit voor de diverse portefeuilles van de aanstaande bewindspersonen? Ik geef mijn persoonlijke inschatting. Laten we beginnen met de minister-president. De leider van de grootste partij in de Tweede Kamer lijkt het niet te worden. Om diverse redenen ligt het voor de hand dat Wilders fractievoorzitter in de Tweede Kamer blijft. Wie dan wel? Eén van de beoogde coalitiepartners heeft al een kandidaat naar voren geschoven, Mona Keijzer van de BBB. Een andere optie is een partijloos iemand, een voormalige CEO van een groot Nederlands bedrijf bijvoorbeeld. Ook wordt de mogelijkheid genoemd om Dilan Yeşilgöz minister-president te maken, als premie om de VVD toch mee te laten regeren.
Hoe dan ook, de nieuwe minister-president zal niet langer een allesbepalende rol kunnen vervullen. Daarover bestaat wel consensus. Het is overigens ook nooit de bedoeling geweest dat de Nederlandse minister-president een bepalende rol speelde. In de Grondwet wordt de functie omschreven als primus inter pares (de eerste onder gelijken).
Europese Unie
De minister-president zal bij het Nederlandse EU-beleid ondersteund moeten worden door iemand die z’n sporen op dat gebied heeft verdiend. Want de minister-president gaat namens Nederland wel naar de Europese Raad, het hoogste orgaan van de Europese Unie. Een prima kandidaat voor staatssecretaris EU-beleid (op het ministerie van Algemene Zaken) is voormalig rechterhand van Eurocommissaris Bolkestein, publicist en Europees Parlementariër Derk Jan Eppink (BBB).
Dit betekent ook dat de minister van Buitenlandse Zaken weer het voortouw bij het buitenlandse beleid krijgt, met uitzondering dus van de EU. Als geschikte kandidaat voor die functie komt Caspar Veltkamp (voormalig diplomaat) van NSC in aanmerking.
Buitenlandse handel
Handel en Ontwikkelingssamenwerking vormen een goede combinatie, mits beide beleidsterreinen ook als combinatie worden ingezet. Marten van den Berg, momenteel directeur-generaal Agro op het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, is met zijn ervaring als ambassadeur in India waar die combinatie uitstekend werkte, een goede kandidaat.
Goed bestuur
Binnenlandse Zaken lijkt de belangrijkste portefeuille te worden. Pieter Omtzigt zal dit ministerie waarschijnlijk zelf claimen. Goed bestuur staat immers bovenaan zijn wensenlijstje. Hij zal waarschijnlijk ook Volkshuisvesting onder zijn hoede krijgen en de schade moeten herstellen die Hugo de Jonge heeft aangericht. De overheid moet geen regie over woningbouw en -huur voeren. Dat werkt alleen maar averechts. Zij moet zich beperken tot faciliteren, gemeentes en woningbouwcorporaties sociale woningen laten beheren en de markt in de vrije marktsector z’n werk laten doen. Het is de enige manier om weer voldoende woningen te (laten) bouwen.
Bestaanszekerheid
Bestaanszekerheid staat op nummer twee. Dit impliceert dat het verdienmodel van Nederland weer op de agenda moet komen te staan. Want zonder voldoende inkomsten kunnen er geen uitgaven voor bestaanszekerheid worden gedaan. De regel- en belastingdruk, die onder Rutte I t/m IV sterk is opgelopen, moet worden teruggebracht en het kostbare rigoureuze klimaatbeleid, dat vele bedrijven de das omdoet of doet verhuizen naar het buitenland (Shell, DSM, Unilever) moet op een meer realistische leest worden geschoeid.
De driehoek Financiën-Economische Zaken-Sociale Zaken moet daarom met de meest capabele bewindspersonen worden ingevuld. Om een daadkrachtig driemanschap te creëren ligt een combinatie van theoretische kennis en praktische ervaring hier voor de hand. Hans Hoogervorst zou Financiën kunnen doen, zeker als de VVD in het kabinet stapt. Deze functie vervulde hij eerder met succes. Voormalig directeur DNB, hoogleraar en Oostenrijkse School-econoom Lex Hoogduin op Economische Zaken.
Hoe zou de overheid voor bestaanszekerheid kunnen zorgen als het streven van diezelfde overheid is de economie en samenleving binnen 30 jaar volledig te willen verbouwen, maar geen zekerheid kan bieden over hoe dat te doen en zelfs maar over waar uit te komen?
— lex hoogduin (@lexhoogduin) December 18, 2023
Gijsbert Vonk, professor aan de Rijksuniversiteit Groningen (werken moet weer lonen), zou prima passen bij Sociale Zaken.
Analfabetisme
Onderwijs is een cruciaal ministerie. Het recente onderzoek, waaruit bleek dat een kwart van de 15-jarigen de Nederlandse taal onvoldoende beheerst, is hopelijk een wake-up call. Taal, rekenen en geschiedenis moeten weer op nummer één worden gezet. En de woke-agenda, althans het doorgeslagen deel daarvan, afgevoerd van basis- en middelbaar onderwijs.
Een oud-leraar met klassieke opvattingen, maar tevens geverseerd in de nieuwste (digitale) onderwijsinstrumenten is een sine qua non op deze belangrijke OC&W-post. De om oneigenlijke redenen afgevoerde minister van Onderwijs Dennis Wiersma – zijn temperament was een stok om de hond te slaan, de echte reden was dat hij zich verzette tegen de onderwijsbonzen – zou een goede kandidaat zijn.
Linkse omroep
Om de NPO weer tot een neutrale nationale omroep om te vormen zal een krachtige staatssecretaris Cultuur en Media moeten worden benoemd. Martin Bosma zou hier de aangewezen kandidaat voor zijn, maar is net voorzitter van de Tweede Kamer geworden. Wie het ook wordt, het zal geen D66’er zijn.
Stikstof
Landbouw moet weer de status krijgen die het toekomt. De Nederlandse agrarische sector is de best in the world en moet worden gekoesterd in plaats van te worden gehalveerd. Caroline van de Plas zou een goede kandidaat zijn, maar wil in de Kamer blijven. Voormalig bestuursvoorzitter van de WUR (Wageningen University & Research), Louise O. Fresco (een realistische beschouwing over het zogenaamde stikstofprobleem is van haar hand) is de aangewezen bewindsvrouw op dit departement.
Houdbaarheid zorg
De zorg, het ministerie van VWS, wordt een lastige. Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor de afschaffing van het eigen risico en sommige partijen willen zelfs de marktwerking in de zorg helemaal afschaffen en terug naar de tijd van het ziekenfonds. Een slecht idee. Het zou weer lange wachttijden opleveren en minder zorg voor de lage inkomensgroepen. Juist meer marktwerking (met innovatie en lagere kosten vanwege concurrentie) is nodig. Met als resultaat een goede en betaalbare zorg voor iedereen. Niet weer een tweedeling.
Het terugverlangen door een meerderheid in de Kamer naar het ziekenfonds is amnesie. Of wil men terug naar de lange wachtlijsten … ?
Een innovatieve en daardoor betere en kostenbesparende zorg is gebaat bij marktwerking.https://t.co/AsMsAxG2MBhttps://t.co/O1KTIgqmxv— Johannes Vervloed (@Diplo_JV) December 17, 2023
De VVD en de overige beoogde coalitiepartners zijn het over dit onderwerp niet eens. Het is dan ook niet waarschijnlijk dat Fleur Agema van de PVV deze portefeuille krijgt. Meer voor de hand lijkt iemand uit de zorg zelf. Of Edith Schippers weer, die indertijd een prima job deed op VWS.
NAVO
Defensie is makkelijker. Er zijn genoeg oud-commandanten van de krijgsmacht die voor deze functie gekwalificeerd zijn. Na jarenlange bezuinigingen op defensie zal weer een professionele organisatie moeten worden opgebouwd. Opdat het Nederlandse leger weer een actieve rol zal kunnen vervullen binnen de NAVO.
Infrastructuur
Op Infrastructuur en Waterstaat zal eveneens iemand uit de sector benoemd moeten worden. En dan graag iemand die wél de Nederlandse infrastructuur een warm hart toedraagt, niet zoals de huidige bewindspersoon die Schiphol (en daarmee de KLM) de nek tracht om te draaien. Voormalig president-directeur KLM Pieter Elbers bijvoorbeeld.
Strafrecht
Op Justitie tenslotte hoort natuurlijk een jurist te worden aangesteld. Voormalig Eerste en Tweede Kamerlid van FvD Theo Hiddema wordt in PVV-kringen als mogelijke nieuwe minister van Justitie genoemd. De huidige opstelling van de overheid tegenover delinquenten is te soft. Een lik op stuk-beleid en zwaardere straffen zijn de enig werkbare remedie tegen de (zware) criminaliteit, jeugdcriminelen en de verloedering.
En de rechtsstaat moet weer worden gehandhaafd. Het gedogen van allerlei semi-gewelddadige demonstraties, zoals die van Extinction Rebellion en Wakker Dier, moet afgelopen zijn. Nederlanders moeten weer veilig over straat kunnen lopen en overlast vanuit AZC’s (als die al blijven bestaan) moet worden bestreden. Dat de onder Justitie ressorterende staatssecretaris voor asiel een prominente rol zal spelen goes without saying.
Kleinere overheid
De ministersposten zonder eigen portefeuille kunnen worden afgeschaft. Voor klimaat is geen aparte minister nodig. Energiebeleid kan weer worden ondergebracht bij Economische Zaken. Stikstofbeleid wordt afgeschaft, dus ook daarvoor geen separate minister nodig. Hetzelfde geldt voor Rechtsbescherming, Hoger Onderwijs en Langdurige Zorg. Zij kunnen respectievelijk worden ondergebracht bij Justitie, Onderwijs en VWS.
Armoedebestrijding is een taak van het gehele kabinet. Die verantwoordelijkheid bij één minister leggen werkt niet. Zo’n minister fungeert alleen maar als excuus voor andere ministers om niets aan armoedebestrijding te doen. Zeker in een kabinet met NSC, waar bestaanszekerheid hoge prioriteit heeft, moet dit anders geregeld worden. Sowieso leert de ervaring dat ministers zonder portefeuille (zonder eigen budget) weinig impact hebben.
Er zal nog heel wat water door de Rijn stromen voordat er een nieuw kabinet op het bordes staat. Maar onder de bezielende leiding van verkenner, inmiddels informateur Ronald Plasterk is het gesprek tussen de beoogde coalitiegenoten begonnen. Eind januari/begin februari kan een principeakkoord worden beklonken. Ruim daarvoor zal het ‘ik word genoemd’-spel al beginnen. Bovenstaande hersenspinsels van ondergetekende kunnen wellicht als eerste aanzet daarvoor dienen.
Over de auteur






Ik zou graag een aantal voorwaarden willen stellen aan de nieuw aan te stellen politici, namelijk:
– Niet lid zijn of onderdeel van het WEF
– Soeverein zijn aan Nederland
– Pleiten voor Nexit
– Luisteren naar de Nederlanders en hier iets mee doen
– Stikstof crisis en CO2 crisis en andere gecreeerde crisissen wegnemen
– Geen dubbele agenda hebben
– Belang van de Nederlanders voorop stellen i.p.v. eigen belang
–
Ben benieuwd hoe het zal veranderen met de achterkamertjes politiek ,ze hebben niet voor niks overal in het land linkse burgemeesters neergezet,die blijven stagneren en doen d[r eigen ding ,men zou bij weigering en na de 2e waarschuwing een burgemeester moeten afzetten en er een neerzetten die wel de nieuwe plannen gaat uitvoeren ,anders is het dweilen met de kraan open .
Inderdaad.
En daarbij gaat het niet alleen om nieuwe plannen, maar zeker ook dat de huidige regels ook in hun gemeenten moeten gelden. Zoals bv de hoofddoek bij BOA’s en het toestaan van luide gebedsomroep over de hele gemeente.
Dit zijn allemaal mooie plannen en goede voorstellen, maar het belangrijkste is toch wel :
1) de politieke wil om echt iets te veranderen op drie kernproblemen: migratie, milieu en energietransitie. Als op deze drie gebieden niet drastisch wordt ingegrepen, heeft elke andere maatregel ook weinig effect.
2) de politieke wil om de nationale belangen te laten voor gaan boven de wil van de Opperste Sovjet in Brussel.
Ik kan uit het artikel van Vervloed niet opmaken in hoeverre de voorgestelde kandidaten bereid zijn om 1) en 2) na te streven. Het maakt mij ook helemaal niet uit of ze bestuurservaring hebben of deskundig zijn. Ik heb al zo vaak gezien dat bestuurservaring en deskundigheid eigenlijk staat voor: conformistisch de wil van Brussel uitvoeren, dat ik die twee kwaliteiten niet als een voordeel zie. Eerder als een belemmering.
Eens. Migratie moet m.i. als absolute nr. 1 aangepakt worden. Kijk ook waar al die ‘bestuurservaren’ lieden ons land hebben gebracht, overal verkeerde rangnummers op de slechte lijstjes. Misschien is een frisse wind met (nog)niet door conformisme aangetaste mensen dus wel een plus. Het moet in ieder geval anders als het was.
Ik pleit nog steeds, ondanks de religieuze touch, voor Kees vd Staaij als MP.
Mee eens. Minder immigratie zorgt ook voor minder druk op de zorg en de woningmarkt. Is misschien zelfs wel gunstig voor het onderwijs.
maar Kees van der Staaij reist vast niet op zondag ergens naar toe….. 🙂
En Kees in een islamitisch land op werkbezoek, ik weet het niet, hoor. Hij neemt z’n bijbel mee.
Laatst was hij spreker bij de Thorbeckeprijs en weer viel mij op hoe deze man helder, realistisch en verstandig spreekt, hoeveel hij uit het hoofd weet en hoe rustig hij reageert als er ‘moeilijke’ vragen komen. Ik denk dat als er iémand ons land kan leiden, boven de partijen en vooral met scherp oog voor de belangen van het land en al zijn inwoners, is hij het wel.
Een bezoek aan een islamitisch land zal voor hem ook geen enkel probleem zijn denk ik zo maar. En die zondagsrust…. plan het in en het is geen probleem. Bovendien ga ik er van uit dat als het in het landsbelang is, hij daar overheen kan stappen.
Ik ben niet gelovig, heb niets met welke godsdienst dan ook, maar daarom sluit ik de SGP niet uit, want die zeggen heel vaak heel verstandige dingen.
De kalmte die zij uitstralen zou wel eens goed voor NL kunnen zin.
Hopelijk worden ministers mensen met kennis groter dan de PABO oplevert. De grootste problemen zijn massamigratie en groene waanzin. Beide moeten gestopt worden. De
tweede is eigenlijk al begonnen tijdebs de klimaat conferencie in Dubai met de slotverklaring. De migratie zorgt voor het afbraak van onze sociale systeem. De woningnood is groot maar deze wordt niet opgelost met nog meer huizen bouwen. Noem en open plek in Nederland waaruit je niet een gebouw ziet. Voldoende huizen is nodig maar vooral ook minder inwoners. De populatie groei is uitsluitend te wijten aan de massamigratie uit de derde wereld landen. Opt outs behalen zal de eerste actiepunt moeten zijn anders blijven we dweilen met de kraan open. Alles moet perfect gaan want de grootste klus is om links voor decennia op politiek inactief stellen. De instanties, scholen en omroep moeten geschoond worden. Links gaat alles doen om rechtse regering te torpederen. Daarom moet rechts d
e kiezer weten te behouden.
Afschuifministerietjes weg, helemaal eens. En als de wiedeweerga een nw kabinet, maakt mij niet uit wie er minister wordt, erger dan de laatste 2 ‘kabinetten’ kan bijna niet.
Want: Kaag naar de VN voor Gaza, en Jetten interim, dan let er niemand op de schatkist die toch al de bodem bereikt had, en worden de laatste resten naar de MO ‘verzetsstrijders’ overgemaakt.
Grappig dat ook nu weer voornamelijk gekeken wordt naar “Haagse bekende”. Juist nu het duidelijk anders moet, is er tijd voor andere mensen, met of zonder politieke ervaring.
Het land, zeker buiten de Randstad, zit vol met bekwame mensen die uitstekend een nieuwe lijn kunnen neerzetten. Vooral omdat ze dagelijks voelen en weten wat er in de samenleving speelt. Lijkt mij een betere weg.
Theo Hiddema lijkt mij niet zo’n heel goed idee. Op zich is hij altijd wel deskundig, maar ik denk dat hij te oud is en te eigengereid. Wellicht lastig mee samen te werken. Ik weet het niet, hoor. Ik vind hem wel grappig en direct, maar of dat voor deze functie geschikt is?
Kweenie. Ben wel een beetje fan van die man. En hij zal zich echt niet alleen met grappen en grollen in de top van de NL-advocatuur hebben geplaatst.
Die mw. Palmen van NSC?
En wat te zeggen van Mr. Bram (Moszkowicz)?
Veel formateurs lopen door als mp, als we Plasterk nou ook eens formateur maken, zal vast geen slechte mp zijn. Wetenschapper, politieke ervaring, helder denker, niet slecht toch?
Help mij even Johannes (ziekenfonds) lange wachtlijsten.?
Ik ben verplicht verzekerd geweest en particulier.
Waren deze wachtlijsten bij de huisarts / tandarts / ziekenhuis / sanatorium.?
Ook het ziekenfonds was niet alleen maar geweldig. Wel veel duidelijker en overzichtelijker voor de zorgconsument.
Een persoon die nooit meer minister mag worden is Edith Schippers. Ze heeft werkelijk de hele gezondheidszorg volledig om zeep geholpen. Gezondheidszorg kan door Agema geleid worden, of een ander persoon met het hart op de juiste plaats
Hoogervorst vind ik een van de weinige betrouwbare VVD’ers. Dat is concessie genoeg voor volledige deelname van die partij aan het kabinet. Overigens vond ik Jan de Jager (CDA) indertijd ook een hele goede minister van Financiën.
Dan kan Wilders gewoon minister-president worden, al was het maar om een eenduidige koers voor iedereen voor te leggen.
Een goede op Biza zou Pepijn van Houwelingen zijn. Zijn kennis van het Nederlands recht is stevig. Maar Van Houwelingen zou ook een goede minister-president kunnen zijn.
Op migratie zie ik Ruud Koopmans of Jan van de Beek. Ik kan mij voorstellen dat deze ook in tandem samenwerken. Een andere kandidaat kan Baudet zijn: zijn visie op migratie is helder.
Voor Buitenlandse Zaken zou Marcel de Graaf (FvD) een hele sterke keuze zijn.
Voor defensie weet ik niet zo snel iemand, maar in ieder geval niet van VVD of NSC: defensie mag niet in handen komen van NAVO-toegewijden.
Onderwijs moet in handen komen van iemand die een einde maakt aan de Wet Burgerschap: deze wet is ronduit vernietigend voor elke vorm van onafhankelijk onderwijs. Bovendien moet de status van het vak geschiedenis weer hersteld worden.
Overigens ben ik van mening dat de overheid dient te verdwijnen uit het onderwijsveld.
Voor alles dient de ambtenarij gezuiverd te worden van personen die zelf het land willen besturen.
Natuurlijk Fleur op VWS. Ze heeft zich al jaren uit de naad gewerkt en verdient de kans om nu haar opvattingen om te zetten de praktijk.
En waarom hoor ik niemand over Harm Beertema op Onderwijs? Hij heeft alle ellende in de praktijk meegemaakt, kan goed en duidelijk formuleren, heeft de goede ideeën, heeft een PVV-hart en is in mijn ogen te verkiezen boven veel andere kandidaten.
Helemaal eens met Beertema op onderwijs, samen met Wiersma. De 1 als minister, de ander als stas.
Die lagere energierekening zie ik echt niet komen, integendeel door het ingezette beleid van het afgelopen kabinet en de EU, zie ik de energierekening alleen maar verder oplopen door internationale problemen.
Ook andere probleem zaken zoals landbouw, migratie, woning bouw zie ik niet plotsklaps een totaal andere wending nemen, alle goede bedoelingen ten spijt.
Dan komen er nog andere problemen op ons af. Plotseling is Rusland een bedreiging geworden en zal er hevig geïnvesteerd moeten worden in onze defensie. Ik zie de dienstplicht en een compleet nieuw tankbataljon er weer aankomen. Denk aan de kosten.
Onze munt is kennelijk ook niet meer goed en er zal een CDBC moeten komen op de iets langere termijn. Ook dit zal niet zonder kosten en nieuwe problemen kunnen gebeuren.
Nee, hoezeer het nieuwe kabinet zijn best zal doen, dit gaat een heel lange tijd duren voordat we het ook maar weer een beetje op de rails krijgen.
Ja, waarschijnlijk zullen best veel mensen beseffen dat met een nw kabinet niet alles opeens ‘goed’ is. Het zal loodzwaar zijn, en veel uitleg naar de bevolking vergen.
Maar alles beter dan op de oude weg doorgaan, toch?
Ik ben niet optimistisch.
Het belangrijkste is dat er een mentaliteitsverandering komt: een einde aan woke, overheidscontrole, oorlogshitserij, massamigratie (keiharde grenzen: dat kan gewoon!) en een einde aan de invloed van de tandem sociaal-liberalisme en ondernemersgewijze productie ten koste van de bevolking.
In welke wereld leef jij?
Ik leef in een land waar een kwart van de 15-jarige scholieren onvoldoende goed kan lezen om volledig mee te kunnen draaien in de maatschappij.