Abonneer je gratis op OpinieZ →

OpinieZ — altijd onderbouwd.

Een breed rechts geluid, van liberaal tot conservatief. Opinie en nieuwsanalyse, met de bronnen onder elk artikel. Gratis voor iedereen, zonder betaalmuur. Geen ophef om de ophef, geen complotten, en geen podium voor antisemitisme of racisme. Rechts, maar niet dát soort rechts.

Lees waar we voor staan →
Naar de voorpagina
Colofon

Dag Blatter

Joep Schrijvers
Laatste berichten van Joep Schrijvers (alles zien)

Wat was en is de FIFA-affaire smullen! Arrestaties, een congres: Blatter komt, Blatter gaat. Hoge bestuursbonzen die elkaar beschuldigen: het vege lijf moet gered. Seizoen vier van House of FIFA kon niet beter beginnen.

Het meest aandoenlijke detail vond ik de hardnekkigheid waarmee Blatter zijn troon verdedigde én in dezen werd gesteund. De hele traditie van wat het Westen goed leiderschap vindt, schoffeerden hij én zijn medestanders.

Goed leiderschap
Leiderschap is simpel en bestaat uit een belofte en een ruil. De leider zegt: ‘Volg mij en dan gaat het ons goed’. En de volgers antwoorden: ‘Prima, zolang het goed gaat. Gaat het mis, dan houdt het op’.
Blatter heeft natuurlijk goede dingen gedaan: voetbal in Azië en Afrika op de kaart gezet, sportvelden laten aanleggen en mensen veel voetbalplezier bezorgd. Hij had de geschiedenis in kunnen gaan als een verdienstelijk bestuurder…

Gevaar
Helaas hangt over leiderschap altijd de grauwsluier van ontsporing. Leiders ontaarden wanneer zij hun passies niet onder controle weten te houden: macht smaakt naar meer en het extra stukje vlees dat ze krijgen al helemaal. Zij gaan intimideren, slijmen, hofhoudingen creëren en worden ontvankelijk voor ‘cadeautjes’. Blatter kan worden bijgezet in de lange rij van leiders die aan deze gevaren onvoldoende weerstand konden bieden.

Corruptie
In de negende eeuw ging ene Theodulfus als gezant en vertegenwoordiger van Karel de Grote naar Zuid-Frankrijk om er de boel te controleren en er recht te spreken. In die periode werkt hij ook aan een ‘anticorruptiemanifest’ waarin hij rechters en bestuurders vermaant om toch vooral geen geschenken aan te nemen. In prachtige taal beschrijft hij ‘hoe ieder geeft en niemand weigert’. Corruptie is zo slecht omdat het tot scheve gezichten leidt, de troon ondermijnt en vooral de gemeenschap grote schade berokkent. In Qatar zijn nu al meer dan 1200 arbeiders omgekomen: FIFA-smeergeld is helaas ook bloedgeld gebleken.
De Westerse aversie tegen corruptie heeft lange wortels en is beslist geen Amerikaans neokoloniaal dingetje.

Exit-procedure
Het kroonjuweel van het Westers leiderschapsdenken is evenwel de ‘exit-procedure’. Een ontspoorde leider volg je niet, die zet je af. De geestelijke John of Salisbury (12e eeuw), collega van Thomas Beckett, neemt de exit-procedure als een van de eersten expliciet op in een van zijn boeken. Hij zegt dat als de leider ontspoort en na vermaningen en drang niet tot inkeer komt, hij weg moet: desnoods door middel van moord!  In zijn tijd kenden ze nog geen gouden handdrukken, democratische procedures en ontslagrecht. Voor de FIFA is er werk aan de winkel.
Zeker, ook in het Westen zijn we er nog niet. Ook hier nemen bestuurders steekpenningen aan en krijgen ze nog steeds bonussen zelfs als ze hebben gefaald.

Laat dat zo zijn. Toch heeft het Westen een voortreffelijk leiderschapsconcept: We volgen je zolang het goed met ons gaat, en ontspoor je, dan is daar jouw Boulevard of Broken Dreams. Sepp Blatter heeft dit uiteindelijk op zeer pijnlijke wijze moeten ondervinden.

Laten we maar trots zijn op dit kroonjuweel van de Westerse samenleving.

Ontvang de beste analyses die de mainstream media niet brengen.
Gratis alle nieuwe OpinieZ-artikelen en analyses in uw mailbox.

Gratis. Afmelden kan altijd met één klik onderaan elke mail.

Maak OpinieZ jouw voorkeursbron in Google

Bepaal voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt in Google. Zo mis je nooit meer de laatste artikelen en diepgravende analyses van OpinieZ.

Hoe voeg je OpinieZ toe als voorkeursbron?

Klik op de knop hierboven. Je komt op een Google-pagina waar OpinieZ al voor je is opgezocht — vink daar het vakje naast OpinieZ aan en bevestig je keuze. Ben je nog niet ingelogd bij Google, dan vraagt Google dat eerst aan je.

Vanaf dat moment krijgt OpinieZ voorrang wanneer je in Google zoekt naar onderwerpen die wij behandelen: onze artikelen verschijnen dan vaker en prominenter in je zoekresultaten en in Voorpaginanieuws.

Je kunt dit op elk moment weer aanpassen via je Google-zoekinstellingen.

Reacties worden gemodereerd
Lees onze spelregels

OpinieZ reactie spelregels

Reacties op artikelen worden gemodereerd. Reacties moeten inhoudelijk zijn.

Niet toegelaten worden te lange reacties (meer dan 200 woorden) en reacties die een of meer van de volgende kenmerken vertonen:

  • haatzaaien, ophitsing, bedreiging, intimidatie, obsceniteiten, hoge mate van agressiviteit, goedpraterij van gewelddadig extremisme of haatzaaierij, oproepen tot geweld, oproepen tot deportatie van individuen of groepen;
  • antisemitisme, Holocaust-ontkenning, -rechtvaardiging of -bagatellisering, discriminatie, racisme, seksisme;
  • op de persoon spelen, privacyschending, laster, gebruik scheldwoord(-en), gebruik krachtterm(-en);
  • herhaling van standpunten, off-topic opmerkingen, veel taalfouten;
  • reacties in hoofdletters;
  • missie en bekering, evangelisatie, eindtijdverkondigingen;
  • complottheorieën; inzetten van verzonnen gebeurtenissen, 'feiten' en/of cijfers;
  • reclame voor/promotie van concrete politieke partijen, reclame en commerciële boodschappen, crowdfunding, oproepen tot financiële steun en linkdropping.

De redactie gaat niet in discussie over het modereren van reacties.

Bij herhaalde overtredingen of structureel pestgedrag volgt een ban.

Ongeldige e-mail accounts worden geblokkeerd.

Abonneren op reactie(s)
Abonneren op
guest

0 Reacties
Meeste stemmen
Nieuwste Oudste
0
We zijn benieuwd naar uw reactiex
×