Nieuwsuur vervalst geschiedenis dekolonisatie Nederlands-Indië
Klachten stuiten op een muur van onwil

Militaire kolonne tijdens de eerste politionele actie (1947). Foto: Wereldmuseum (v/h Tropenmuseum), CC BY-SA 3.0.
De NPO zendt als reclameboodschap de tekst uit: NPO – De plek van ons allemaal. Dat is een pittig statement. Als het niet waar is, verkoopt de NPO propaganda en verspreidt zelfs misinformatie. Ik neem de proef op de som door een programma van NOS/NTR onder de loep te nemen: een aflevering van Nieuwsuur waarin wordt ingegaan op de dekolonisatie van Nederlands-Indië. Een column van voormalig NOS-directeur Bauke Geersing.
Op 18 april jl. besteedde het programma Nieuwsuur aandacht aan de film ‘Djakarta 1946’. Dat is een Indonesische oorlogsfilm annex erotisch drama, over een driehoeksverhouding tijdens de onlusten in Jakarta. Het gaat over de relatie tussen een femme fatale, die een affaire begint met de protegé van haar echtgenoot. Beiden zijn revolutionairen die Indonesië willen ontdoen van de Nederlanders. Die Nederlanders worden in beeld gebracht met een lukraak om zich heen schietende Nederlandse officier in de smalle straatjes van Jakarta. In de Filmkrant staat over die film: “Djakarta 1946 wil van twee walletjes eten en gaat aan die ambitie om actie en erotiek te verenigen uiteindelijk ten onder.”
Geschiedvervalsing
Wat doet de NTR? Die gebruikt deze film om het te hebben over de onafhankelijkheidsoorlog in Indonesië. De NTR heeft de historica Anne-Lot Hoek uitgenodigd, die neemt de gehele periode van de dekolonisatie 1945-1950 door. Daar gaat die film echter niet over, maar de NTR wil het daar kennelijk wel over hebben. Hoek geeft de historische context onjuist weer: in 1946 waren de Nederlandse militairen nog niet aanwezig op Java. Zij beweert het tegendeel. Zij vertekent de Bersiap. Zij gaat voorbij aan de onderhandelingen tussen de Nationalisten onder leiding van Soekarno & Hatta en de Nederlanders tijdens die periode. Zij plaatst het militaire optreden van de Nederlanders niet in de juiste context. Zij stelt dat de Nederlanders in de film terecht worden gereduceerd tot kwaadaardige figuranten die niks meer voorstelden dan dat zij tussen de Indonesiërs en hun vrijheid in stonden en zich slechts extreem gewelddadig hebben gedragen. Hetgeen faliekant onjuist is, je reinste geschiedvervalsing.
Nieuwsuur toont de excuses van koning Willem Alexander van maart 2020. De excuses van premier Rutte in februari 2022 naar aanleiding van de resultaten van het Dekolonisatie-onderzoek door de instituten NIOS, KITLV en NIMH worden ook in beeld gebracht.
Kortom, Nieuwsuur gebruikt die film om nog eens flink tekeer te gaan tegen het Nederlandse optreden tijdens de dekolonisatie van Nederlands-Indië 1945-1950.
Klacht
Op 19 april jl. diende ik bij de Ombudsman NPO een klacht in tegen Nieuwsuur over dit programma. Ik onderbouwde die klacht uitvoerig en liet zien dat sprake is van geschiedvervalsing. Ik merkte op: “Gezien deze feiten is het onbegrijpelijk en gezien de taakstelling van NOS/NTR nalatig, dat slechts de mening van een activistische historica aan bod kwam en is verzuimd daar een historicus aan het woord te laten die de principes van wetenschappelijke integriteit respecteert en de juiste historische context kan duiden en er tegenover kan stellen. De NOS/NTR koos zo bewust voor een eenzijdig perspectief.”
Dit is bewust meewerken aan geschiedvervalsing, het meedoen aan propaganda voor een film die slechts een Indonesisch perspectief toont.
Eenzijdig en onjuist
Er is in dit programma sprake van een eenzijdig, partijdig, bevooroordeeld en onjuist perspectief. De bespreking van de film ‘Djakarta 1946’ is door de NOS/NTR dus gebruikt om het publiek te confronteren met een politieke anti-kolonialistische opvatting. Daardoor is ook schade toegebracht aan de Nederlandse normen en waarden. Een programma dat strijdig is met de Mediawet, die evenwichtige en pluriforme journalistieke programma’s vraagt van de taakomroepen NOS/NTR en in strijd is met de Journalistieke Code NPO. Die code schrijft onder meer voor dat meer perspectieven moeten worden getoond in dergelijke programma’s en eenzijdigheid uit den boze is. Gezien de ernst van de zaak vroeg ik de Ombudsman deze klacht met spoed te behandelen.
Reactie Ombudsman
Op 22 april 2025 reageerde de Ombudsman en schreef mij dat mijn klacht gaat over het aan de orde stellen van de film ‘Djakarta 1946’ en het aan het woord laten van een historicus waar ik het wetenschappelijk inhoudelijk niet mee eens ben. De Ombudsman merkt verder op dat de keuze voor een onderwerp valt onder de redactionele vrijheid en dat ik een wetenschappelijke discussie maar moet gaan voeren met die historicus.
Op dezelfde dag schreef ik mijn reactie. Ik maakte daarin duidelijk dat mijn klacht niet gaat over waarover de Ombudsman beweert dat die gaat.
Ik lichtte nogmaals toe dat mijn klacht gaat over het vooringenomen, onevenwichtige programma van Nieuwsuur, nu de film ‘Djakarta 1946’ is gebruikt om misinformatie en misleiding te verspreiden over de dekolonisatie Nederlands-Indië 1945 – eind 1949 en heeft meegewerkt aan geschiedvervalsing. Nieuwsuur is ruim een jaar geleden op de hoogte gebracht van het historische perspectief dat staat in: “Het pijnlijke afscheid van de Indische Archipel“, 2023. Men kent dus een ander perspectief.
Misleiding
In het programma komt informatie voor die niet klopt en niet is gecheckt. Het programma is niet onpartijdig, er wordt in dat programma gekozen voor de anti-kolonialistische activistische opvatting. Het programma is niet evenwichtig en pluriform en vertegenwoordigt slechts één perspectief, het extreme geweldsperspectief over Nederlandse militairen. Het programma bracht geen verschillende visies. Er was geen duidelijk onderscheid tussen feiten, beweringen en meningen. Buiten de relevante context werden beelden vertoond, bijvoorbeeld de excuses van Koning Willem Alexander en premier Rutte, die geheel losstaan van de film ‘Djakarta 1946’.
Ik benadrukte dat mijn klacht niet gaat over de keuze voor het onderwerp, maar over de wijze waarop inhoud is gegeven aan het programma. De Ombudsman doet in feite aan misleiding, terwijl een van de taken van de Ombudsman is om te voorkomen dat omroepen dat doen in hun programma’s. In feite heeft de Ombudsman eigen argumenten bedacht om mijn klacht niet te behandelen.
‘Exclusieve uitleg’
In een nadere reactie d.d. 28 april 2025 schreef de Ombudsman dat hij niet wil meegaan met mijn exclusieve uitleg van procedures, onderzoeken en wetten. Dan volgt de zin: “Wij zouden onze taak verzaken als we dat deden.” Nu is er geen sprake van zo’n exclusieve uitleg, maar louter van een beschrijving zoals die in regels staat. Ook hier hetzelfde stramien: argumenten verzinnen om de klacht niet te behandelen.
In mijn reactie d.d. 29 april 2025 gaf ik nogmaals aan waar mijn klacht wel over gaat en dat de Ombudsman met gezochte, niet bestaande, argumenten weigert deze klacht in behandeling te nemen.
College van Omroepen
Op dezelfde dag schreef ik de voorzitter van het College van Omroepen, de toezichthouder op de Ombudsman, over deze gang van zaken. Ik gaf aan dat sprake is van een onjuiste taakvervulling van de Ombudsman. Ik meldde deze voorzitter dat al meermalen sprake is geweest van een soortgelijke weigering van de Ombudsman om een klacht te behandelen. Volgens de Mediawet is het College van Omroepen in dergelijke gevallen bevoegd in te grijpen en een waarschuwing uit te delen (artikel 2.14a lid 2 Mediawet). Tot op heden, 20 mei 2025, heb ik nog niets vernomen van dit College.
Op papier ziet het er allemaal prima uit.
De NOS/NTR brengen evenwichtige en pluriforme programma’s die op evenwichtige wijze een beeld van de samenleving geven en de pluriformiteit van onder de bevolking levende overtuigingen, opvattingen en interesses weerspiegelen. De Ombudsman beoordeelt het journalistieke handelen op het gebied van nieuws, informatie en educatie. Het College van Omroepen ziet toe op het functioneren van de Ombudsman.
Systeem werkt niet
Uit mijn voorbeeld blijkt dat het systeem in de praktijk niet werkt. De NOS/NTR houdt zich niet aan de regels, de Ombudsman weigert een klacht te behandelen en het College van Omroepen doet niets. Het resultaat is een programma van de NOS/NTR dat misleidt, eenzijdig is en propaganda bedrijft voor activistische opvattingen. Eerder zagen we dat dit ook gebeurt bij andere programma’s van de NOS.
Zo blijkt de NPO niet de plek te zijn van ons allemaal.
Over de auteur

- Jurist. Auteur van ‘Kapitein Raymond Westerling en de Zuid-Celebes-Affaire (1946 – 1947) – Mythe en Werkelijkheid’.
Recent gepubliceerd
Migratie1 oktober 2025Politieke nasleep Haagse rellen is onthutsend
Migratie22 september 2025Werd demonstratie tegen asielbeleid gekaapt door links?
Politiek Nederland12 september 2025Met crisisdenken en regelzucht wordt de EU geen wereldmacht
Israël24 augustus 2025Over de deplorabele stand van Crisisland Nederland

Tenenkrommend, allereerst die bewuste uitzending van Nieuwsuur met activiste Anne- Lot Hoek en de reactie van de Ombudsman, NPO/NTR ten voeten uit!
Uitstekend feitenrelaas van Bauke Geersing en doortastende aanpak tegen de Ombudsman. Het is inmiddels dagelijkse kost bij de kneiterlinkse propagandazender Van de NPO.
En ze komen er mee weg, niet alleen een grof schandaal maar ook nog eens levensgevaarlijk!
Ik stoor me ook vaak aan de berichtgeving van Nieuwsuur. De gretigheid waarmee ze reportages brengen die Het Grote Gelijk van links zouden bewijzen. Ook het journaal met Rob Trip is de verslaggeving over b.v. het Israëlconflict niet te harden.
Waarom kijk je dan nog?
U bedoelt wegkijken dan maar? Dan weet je dus ook niet wat er bij de massa ingepeperd wordt. Zodat dit waar nodig onderbouwd weerlegd kan worden.
Je kunt weten weten zonder te kijken wat hun boodschap is.
Kijken is zonde van de tijd.
Dat kan, maar toch ‘leer’ ik elke dag weer dat het elke dag weer nóg gekker kan.
NPO – De plek van ons allemaal.
Is inderdaad een statement die bij mij weerstand oproept sinds jaar en dag.
Dus niet in mijn naam zou ik zeggen NPO…
Er zijn genoeg andere sites te vinden die meerdere invalshoeken uitdiepen en daar haal ik mijn nieuws op en vorm daarna mijn eigen mening.
Met NPO weet je dat het één kant op gaat…
Het is ongelooflijk dat een naar eigen zegge rechtse regering de NPO nog steeds toelaat in de oude vorm dus een socialistische roeptoeter van de linkse deel van de kamer. De hersenspoeling gaat vrolijk door en de minister doet niets. Die is zich kennelijk aan het voorbereiden voor een socialistische regering.En de Ombudsman is er om alles af te dekken. Kiezers bedrog.
Zo volledig eens met Uw analyse. Huidige programmamakers hebben veel zin in historische context. Het gaat erom te scoren. Vooral NPO maakt zich schuldig aan eenzijdige en soms ondubbelzinnige berichtgeving. De rol van Ombudsman kan opgeheven worden want heeft totaal geen toegevoegde waarde. Dit mede door een persoonlijke ervaring!
Zoals het was!
De antikoloniale onrust, voornamelijk van links, heeft de blik op de werkelijke toestanden in het voormalige Nederland-Indië vertroebeld. Een niet te verwaarlozen deel van de koloniale geschiedenis is dan ook vanuit een “weg met ons” perspectief geschreven. Als bijvoorbeeld het feit dat van “Nederlandse OVERHEERSING” in plaats van “Nederlands BESTUUR” gesproken wordt.
Zelfs een absoluut integere, en in wezen pro=Nederlandse Javaanse dichter noemde in één zijner werken “Van overheersing naar zelfregering”.
Een staatkundig stelsel voor Indonesië op aristo-demo-cratische grondslag.
Indien de Nederlanders echter naar de objectieve feiten en cijfers kijken, dan zullen zij moeten concluderen dat overheersing van Indië door Nederland fysiek gewoonweg ONMOGELIJK was.
Miljoenen lokale inwoners tegen nog geen 50.000 Europeanen.
Gaat men uit van de kwaadwillige fictie van een Nederlandse overheersing dan zou uiteraard niet onvoorwaardelijk op de loyaliteit van de Indonesische politie-ambtenaren en militairen gerekend kunnen worden.
Is die loyaliteit wel het geval, dan zou het onder alle omstandigheden betrouwbare gedeelte van het Nederlandse gezagsapparaat slechts uit 12.000 Europeanen bestaan. Doch zelfs een loyaal gezagsapparaat van 80.000 man geeft aan, dat men gemiddeld slechts één gezagsdrager per 700 inwoners en per ca 25 km2 heeft. Voorwaar geen verhoudingen om “VROLIJK” Indonesiërs mee te gaan overheersen en vooral te onderdrukken!
Als element van de zogenaamde “koloniale overheersing” wordt veelal aangevoerd de bevolking in drie etnische groepen te verdelen in:
Europeanen, Inlanders en Vreemde Oosterlingen (d.w.z. Chinezen, Arabieren, enz.).
Volgens linkse critici zou dit stelsel op rassendiscriminatie gebaseerd zijn. Klinkklare ONZIN!!!
Het bizarre van deze situatie is dat deze marxisten bij de NPO zelf denken, dat ze evenwichtige en objectieve informatie verspreiden.
En dat de mensen die zich daartegen verzetten, lijden aan ‘ vals bewustzijn’ (Marx).
Deze trouwe volgelingen van Marx zijn zo gehersenspoeld, dat ze hun eigen interpretatie van de wereldgeschiedenis als de enige juiste opvatten.
Deze mensen zijn zo gevangen in hun eigen beleving, dat ze niet eens bevatten kunnen dat hun ‘ democratie’ gewoon een ander woord is voor ‘ dictatuur’ (van het volk zeggen ze, maar in feite van de vrienden kliek die de partij vormt). En dat hun ideologie een vat vol tegenstrijdigheden is, dat alleen kan voortbestaan door gegoochel met woorden.
U zou toch beter moeten weten heer Geersing. Die ombudsman en die commissie van toezicht op de ombudsman zijn er niet om moeilijke vragen te beantwoorden.
Dan moet men aan het werk en dat kost weer tijd en ook de ombudsman wil graag op tijd naar huis!! Ben wel verbaasd dat er nog geen commissie is die toezicht moet houden op de commissie van toezicht. U zult het sarcasme wel begrijpen heer Geersing. Die commissie noem ik maar een soort van Melkert banen : je hebt er geen ruk aan!
Het grote probleem van deze tijd; Ze moeten aan het werk!! In de handjes spugen en mouwtjes oprollen!! Poeh!!
Ik vrees dat het allemaal nog veel erger is…
Dat de NPO loopjongen is van EU, Rutte/NAVO en Shell zal voor de leek al duidelijk zijn.
En het volk schuld aanpraten maakt een SDG makkelijker..
20 jaar na WW2, kregen we te horen, dat we verder moesten.
We moesten vergeten, wat de Duitsers ons aangedaan hadden.
40 Jaar later wordt ons een schuld narratief aangepraat, en zelfs Salon Links krijgt alle ruimte om ons nieuwe oorlogen in te jagen..
Kijk je echter naar NPO Sport ,dan zie je een enorme verwevenheid met Staats Kansspel aanbieders..zoals een Vriendenloterij, Staatsloterij, TOTO ect..
Terwijl we al 5 jaar horen dat Gokverslaving een probleem is, maakt de NPO enkel meer reclame voor de Kansspel monopolies..
En de ACM is er enkel om de staats Kanspel mafia te beschermen, wanneer nodig.
Dit is onderhand een Machts imperium, uiteraard met Nepotisme, waarbij de NOS de laatste is, die objectief over gokverslaving zal praten, of over deze aanbieders..er staan te veel belangen op het spel.
Het lijkt erop of alles gericht is op het creéren van chaos.
Het is goed dat heer Geersing onder de aandacht brengt dat Nieuwsuur poogt in de breinen van de kijkers/luisteraars een “voorgeschreven werkelijkheid” over dekolonisatie van Ned.-Indië te planten.
Als ik dit allemaal zo lees krijg ik sterk de indruk dat het maar goed is dat ik nooit naar Nieuwzuur kijk. Beter voor mijn bloeddruk.
Dank voor uw analyse. Het is een dilemma als je een officiéle instantie wilt dwingen zich te houden aan de bestaande regelgeving. Je moet voor jezelf scherp formuleren wat de misstap is en dat bij de juiste persoon/instantie bengen. Hierbij is belangrijk dat de kern van de klacht goed is gedocumenteerd en op een plek tercht komt waar men de klacht niet kan wegmoffelen. De kern kan zijn: De documentaieremaker pleegt volksmisleiding, Historica pleegt geschiedvervalsing. of iets dergelijks. Geen reactie is ook informatie.; Dan komt de openbaring in beeld via krant, media of blog.
Onlangs kwam ik op YouTube een nieuwsuitzending uit 1941 over Koninginnedag in Batavia in dat jaar. Als je het ziet dan valt op dat de blanken het allemaal volkomen normaal vinden. En ook in Nederland vonden mensen het kolonialisme normaal in dat tijdsbeeld. Alleen links had bedenkingen, maar ook linkse mensen werkten in Ned Indie om daar de bevolking te verheffen. Als kind in Den Haag trof ik overal Oud-Indiegangers. met hun herinneringen veelal met de gedachte het goede te hebben gedaan. Je moet mensen het niet ontzeggen trots op hun verleden te zijn ook al heeft die schaduwkanten en dat doet links. Hier de link, heel boeiend: https://www.youtube.com/watch?v=UEk-NVTtyoQ&list=PLLuWx6WWhgMYD0fEd5uiZZKWwYG7lewWe&index=14&ab_channel=TheKlewangchannel