Trump voert deconstructie wereldhandel vastberaden uit

Vrije handel werkt alleen als het eerlijk is

Titelfoto bij artikel Trump voert deconstructie wereldhandel vastberaden uit Raymond peil opiniez

Foto: A Guy Named Nyal., CC BY-SA 2.0.

Aller ogen zijn dezer dagen gericht op Trump, die met zijn team een massieve operatie in gang heeft gezet om de VS weer Great Again te maken. Het gaat om  ‘herindeling van de economische verhoudingen’, het einde van het globalisme. Terwijl de systeemmedia niet verder kunnen denken dan ‘Trump is een gevaarlijke gek die een enorme handelsoorlog veroorzaakt’, zet dit artikel een aantal zaken op een rijtje. Orange Man is niet op een mission impossible, maar maakt met eerlijke deals een goede kans om het overgrote deel van zijn doelen te bereiken. Een column van Raymond Peil.

Het is voor die arme journalisten, van wie sommigen overspannen raken dan wel spontaan onzin beginnen uit te kramen, ook niet makkelijk om de hoofdlijnen in de gaten te houden. Gelukkig heeft René Dercksen hier eerder feilloos uitgelegd wat de hete hangijzers in de VS zijn. De torenhoge staatsschuld is onhoudbaar. De rente-uitgaven zijn in de VS intussen groter dan het defensiebudget. De importheffingen zijn geen doel op zich maar een middel om productie naar de VS te halen. En vooral ook een uitnodiging om te onderhandelen. Dit jaar dienen grote volumes aan Amerikaanse staatsschulden te worden geherfinancierd.

 

Doordacht plan

De hoge importtarieven van Trump zijn onderdeel van een doordacht plan. Renteverlaging en de torenhoge Amerikaanse schulden verminderen – met een voordeeltje voor participerende landen – en de werkgelegenheid bevorderen. Als staten verschoond willen blijven van importtarieven dienen zij akkoord te gaan met het omzetten van hun korte termijn dollartegoeden. De Amerikaanse handelstekorten verdwijnen door meer export met een goedkopere dollar (ca. 20%) en de industrie keert terug naar de VS. De deelnemende landen moeten ook meer Amerikaanse producten afnemen, zoals LNG. Tevens zullen zij hun import uit ‘vijand’-landen moeten beperken, zo analyseerde Johannes Vervloed hier onlangs onberispelijk deel 2 van Trumps plannen.

 

Stortregen van nieuws

Gaat dit allemaal lukken? Dat moet vooral blijken uit officiële bronnen die nuttig zijn om te volgen, zoals https://x.com/RapidResponse47, het Rapid Response account van Trump 47, de posts van het Witte Huis https://x.com/WhiteHouse, het DOGE-account van Musks ministerie https://x.com/DOGE en dat van Musks kunstmatige intelligentie van DOGE, https://x.com/dogeai_gov, wat soms verassend pittig commentaar geeft op de Republikeinen, maar glasheldere uitleg biedt. Ook een officieus doorgeefluik als https://x.com/TrumpDailyPosts bewijst goede diensten. Het stortregent dag na dag op deze outlets bericht na bericht, in grote hoeveelheden, maar dan heb je wel veel nuttige informatie bij elkaar.

Eind vorig jaar was het gewicht van alle aandelen aan Amerikaanse beurzen goed voor meer dan zeventig procent van het wereldtotaal. Weerspiegelt dit aandeel het vertrouwen van het internationale bedrijfsleven in het economische potentieel van de Verenigde Staten? Lettend op toezeggingen van investeringen in de VS, dan heeft dat er alle schijn van. Zie bijvoorbeeld TSMC, de chipgigant uit Taiwan, die 100 miljard dollar wil investeren in halfgeleiderproductie op Amerikaanse bodem, vergezeld door landgenoot AMD die er chips gaat produceren.

 

Rooskleurige toekomst in VS?

De lijst is schier eindeloos. ’s Werelds grootste computerchipmaker NVIDIA zegt 500 miljard dollar toe, Rolls Royce (luchtvaart/defensie) gaat in de VS produceren. De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben 1,4 biljoen dollar toegezegd voor Al-infrastructuur, halfgeleiders en energie. Farmaceut Johnson & Johnson steekt 55 miljard in uitbreiding van de productie. GE Aerospace gaat een miljard investeren.

Hier nog een paar: General Motors trekt 60 miljard uit, Facebook ook 60 miljard en Apple maar liefst 500 miljard. Het illustreert bovenal dat grote multinationals een rooskleurige toekomst in de VS zien. De staat Alaska doet een duit in het zakje met een LNG-pijpleiding van 1290 kilometer zuidwaarts en kan zo als energiereus minstens vijftig jaar ‘energie verkopen aan onze vrienden en bondgenoten’ en de schatkist spekken. Chevron gaat jaarlijks meer dan 75.000 vaten olie plus gas in de Golf van America oppompen, terwijl de energieprijzen in de VS al een tijdje dalen, goed voor de economie.

 

Nieuwe banen

Op de lijst staat ook scheepvaartgigant CMA CGM die 20 miljard dollar wil investeren in de Amerikaanse scheepvaart en logistiek, wat 10.000 nieuwe Amerikaanse banen oplevert. De regering Trump heeft aangekondigd dat de Amerikaanse exporteur van vloeibaar aardgas (LNG) Venture Global 18 miljard dollar investeert in hun LNG-exportfaciliteit in Louisiana. Siemens heeft een investering van 285 miljoen dollar aangekondigd in de Amerikaanse fabricage van elektrische producten. Clarios, gevestigd in Wisconsin en toonaangevend op het gebied van laagspanningsenergieopslag, heeft een plan van 6 miljard dollar gepresenteerd om zijn productie in de VS uit te breiden.

Buitenlandse autofabrikanten staan te trappelen: Honda wil de volgende generatie Civic in Indiana produceren in plaats van in Mexico, als gevolg van de importheffingen. Autofabrikant Stellantis beloofde meer voertuigen in Amerika te bouwen. Eerder kondigden ook Hyundai, Mercedes-Benz en Volvo aan om de productie naar de VS te verplaatsen of uit te breiden. Buitenlandse autofabrikanten hebben al tientallen jaren zwakke handelsovereenkomsten uitgebuit, Amerikaanse fabrikanten ondermijnd en winsten opgestreken. Jaguar Landrover zwicht waarschijnlijk ook evenals Audi, dat nu vanuit Mexico, Duitsland, Hongarije en Slowakije naar de VS exporteert.

 

Positieve reacties

In de farma-sector is beweging zichtbaar. De Zwitserse gigant Novartis maakte 23 miljard aan investeringen in de VS bekend nadat Trump heffingen op medicijnimporten aankondigde. In de medische sector wil Abbott Laboratories – dat de bloedvoorziening in de VS screent – twee nieuwe productielocaties à 500 miljoen dollar uit de grond stampen. Ondertussen luiden farmabedrijven als Pfizer, Eli Lilly en AstraZeneca de noodklok over heffingen bij de EU omdat zij nu vooral medicijnen in de VS verkopen die twee keer zo duur zijn als in Europa. Overigens heeft team Trump het oog laten vallen op merkloze medicijnen, waarvan nu 94% in China en India wordt gemaakt, daar valt nog een lucratieve heffing op te leggen.

Fox Business becijferde dat de president en zijn team tot heden ongeveer 7 biljoen aan nieuwe investeringen en handelsbeloftes hebben binnengehaald bij bedrijven uit de private sector. En dan hebben we daar bovenop buitenlandse overheden bij wie voor een totaal van 5 biljoen dollar aan investerings- en handelstoezeggingen is veiliggesteld. Kevin Hassett, directeur van de Nationale Economische Raad: “Op dit moment hebben 130 landen positief gereageerd en we onderhandelen met hen over een deal.”

Trump wrijft zich in de handen. “Wat betekent de term ‘globalisering’ eigenlijk? Het betekent dat de Amerikaanse rijkdom wordt meegenomen en naar het buitenland wordt verscheept. Alle fabrieken die vroeger in Amerika stonden, staan nu in China, Cambodja, Taiwan, Thailand, Vietnam, Canada, Mexico, delen van Afrika, India, Europa, Japan en Korea.” Hij meldt tevens dat al deze landen allemaal aan de onderhandelingstafel gaan zitten, inclusief China en Japan. De Indiase premier Narendra Modi zei al 23 miljard dollar aan tarieven op Amerikaanse importen te schrappen.

 

Teller DOGE tikt door

In de tussentijd gaat Musks audit van de overheid – naar verspilling, fraude en overbodige uitgaven – onverstoorbaar verder. De laatste score staat inmiddels op 180 miljard dollar aan besparingen, de DOGE-baas verwacht echter uit te komen rond een half biljoen dollar tot 600 à 700 miljard verkwisting en gesjoemel in beleidsuitgaven per jaar bij allerlei overheidsafdelingen, agentschappen, ministeries et cetera. De DOGE-teller tikt onvermoeibaar door, zeker straks na aangekondigde reorganisaties.

Dit wordt ook zichtbaar in de macrocijfers. Op 12 april publiceerde het ministerie van Financiën zijn rapport over de inkomsten en uitgaven over de maand maart, de eerste maand dat DOGE volledig operationeel was. De totale inkomsten van de Amerikaanse overheid in maart beliepen $ 368 miljard, en de uitgaven $ 528 miljard, wat betekent dat het Amerikaanse begrotingstekort in maart $ 161 miljard bedroeg, het laagste sinds 2020, vóór de covid-crash, terwijl vooral de uitgaven fors krompen. En er is reden om aan te nemen dat deze trend zich (versterkt?) doorzet.

 

China klem?

Niet uit te sluiten is dat de Amerikanen met hun deals de Chinezen klem kunnen zetten, zo denken ze bij het economisch bureau van de Rabobank inmiddels. Steeds meer analisten beginnen eindelijk te begrijpen dat Trump het handelstekort met China wil verkleinen. Dat tekort kan zelfs helemaal verdwijnen als hij in de huidige pauze van negentig dagen overeenkomsten sluit waardoor ook andere partners Chinese producten extra gaan belasten met 145 procent. “Die tweedeling van de wereld zou het einddoel kunnen zijn dat Trump voor ogen heeft”, concludeert Rabo-econoom Frank van Es.

“Trump en zijn adviseurs vinden dat de VS de wereldwijde veiligheid op zijn schouders neemt en met de dollar zorgt voor een wereldwijde reservevaluta”, legt Van Es uit. “Die veiligheid kost geld, en de dollar is door zijn rol best duur. Dat maakt Amerikaanse producten duurder, vooral tegenover die uit China. Het handelstekort met veel landen is een direct gevolg hiervan.” Door verouderde handelsverdragen van de regeringen Clinton, Obama en Biden, die bedrijven zonder consequenties uit de VS lieten vertrekken om heffingen te ontwijken.

 

China en EU door de pomp?

Zoals de zaken er nu voor staan lijken China en ook de EU (kampioen heffingen en regeldrift) gewoon door de pomp te gaan bij Trump. Amerikaanse functionarissen onderhandelen met meer dan zeventig landen om te voorkomen dat China goederen via hun grondgebied verstuurt en dat Chinese bedrijven binnen hun grenzen opereren om Amerikaanse tarieven te ontduiken. Trumps pokerspel zal verder gespeeld worden, de uitkomst ervan zal allesbepalend zijn. Bereid u in de tussentijd voor op stevige schommelingen van aandelen- en beurskoersen, ook dat heeft even tijd nodig om te betijen.

Diverse media berichten overigens dat de Chinezen peentjes beginnen te zweten. De fabrieken produceren te veel en producenten kunnen hun handel slechts tegen steeds lagere prijzen kwijt. De handel tussen China en de Verenigde Staten is bijna stilgevallen en Chinese zendingen staan klaar maar bestellingen zijn bevroren en containers van China worden niet bevracht, afvaarten worden geannuleerd. Trumps tarieven dwingen hen om te investeren in de Verenigde Staten of markttoegang te verliezen, precies zoals handelsbeleid zou moeten werken.

 

Vrijhandelsprookje is uit

Wie niet meewerkt? Die betaalt hogere kosten totdat ze besluiten om aan de onderhandelingstafel plaats te nemen. Decennialang werd vrijhandel gezien als een onbetwistbaar goede praktijk. Minder regels, lagere importtarieven en het wegnemen van handelsbelemmeringen zouden leiden tot meer welvaart en lagere prijzen. Maar dat is slechts theorie. In de praktijk is de wereldhandel ongelijk, bevooroordeeld en diep verweven met geopolitieke belangen.

De VS hebben genoeg van het vrijhandelsprookje. Vrije handel werkt alleen als het ook eerlijk is. En eerlijkheid komt niet vanzelf. Die moet worden afgedwongen. Door slimme strategie, door harde onderhandelingen, en ja – soms ook door tarieven. Trump begrijpt dat. En of men hem nu bewondert of verguist, zijn beleid kan op de lange termijn wel eens het fundament leggen voor een sterker, veerkrachtiger Amerika, dat voorwaarden stelt, deals wil sluiten en mogelijk de wereldeconomie op sleeptouw neemt.

Over de auteur

Raymond Peil
Raymond Peil: Journalist (ex professo, 44+ jaar). Vanaf 1980 bij het Leidsch Dagblad, GPD, real-time newswire AFX/MoneyView en Elsevier. Werkte bij de internationale law firm Loyens & Loeff, de Nederlandse (Vereniging van) Banken en als uitgever financiën en economie bij Elmar in Delft. Websites sinds 2008, weblog/redacteur/ghost writer voor Sylvester Eijffinger. Jurist Corporate Law & Competition Law, (financiële) economie - 1 jaar Chartered Financial Analist, ICT-nerd van A tot Z | onderzoek | webmaster | MSM-immuun.

Reacties worden gemodereerd.

 

>>> Lees hier onze spelregels <<<

 

Reacties die onze spelregels schenden worden verwijderd. Herhaalde overtredingen, oproepen tot geweld, beledigingen en antisemitisme leiden tot een permanente ban. De redactie treedt niet in discussie over de reden van verwijdering, noch over een ban. Gebruikers met ongeldige e-mail-accounts worden geblokkeerd.

Abonneren op reactie(s)
Abonneren op
guest

14 Reacties
Meeste stemmen
Nieuwste Oudste
Ni28
Ni28
1 jaar geleden
Artikelwaardering :
     

Wie zich beperkt tot de binnenlandse media weet alleen dat Trump gek is en jaagt invoerrechten omhoog. Terwijl blijkt een hele plan achter te zitten en de verhoogde belastingen alleen middel zijn om tot actie te komen. Dag globalisme, iets wat de EU niet graag hoort maar de beste plan om industrie in eigen land te houden wat op te mijn ook goedkoper blijken werkeloosheid tegen gaat. Intussen verdwijnt industrie uit Nederland door idiote zaken als GreenDeal en daarmee gekweekte crisissen en heeft men geen goed woord voor Trump. Want de EU is links en rechtse oplossingen zijn not done. Maar wij weten dat links hetgene is wat alles kapot maakt. Alleen beseft het nog lang niet iedereen. En dat is slecht.

Ziener
Ziener
1 jaar geleden
Artikelwaardering :
     

Als je zo ongeveer alles omdraait en ipv usa de eu invult, dan wordt duidelijk wat we hier aan het doen zijn; we gaan link recta compleet ten onder aan de kortzichtige linkse
idialogie ipv ver vooruit handelend denken.

H.Nijhuis
H.Nijhuis
1 jaar geleden
Artikelwaardering :
     

Ik kan me voorstellen dat handelsovereenkomsten de markt op den duur dichtsmeren. Ik vond de EEG wel een transparant orgaan dat op dit deelgebied belangrijk was maar over het algemeen zijn volgens mij handelsafspraken op de één of andere manier remmend voor de vooruitgang óf slecht voor het milieu. Het lijkt me beter om zo dicht mogelijk bij huis handel te drijven. Dan telt het vertrouwen ook meer.

Niets is wat het lijkt
Niets is wat het lijkt
1 jaar geleden
Antwoord op reactie van  H.Nijhuis

Handel (fabricage) waar mogelijk in eigen land, én de werknemers op loop- of fietsafstand fatsoenlijk huisvesten. Bedrijven zouden daar ook in moeten investeren. Zoals bv Philips in het verleden deed. Die bouwden samen met de vestigingsgemeente hele wijken met betaalbare woningen rond hun fabrieken. Goed voor de mensen, voor de saamhorigheid, voor de fabriek, én voor het milieu.

H.Nijhuis
H.Nijhuis
1 jaar geleden
Antwoord op reactie van  Niets is wat het lijkt

Helemaal mee eens. En de consument kan weer trots zijn op eigen fabrikaat.

duinsnip
duinsnip
1 jaar geleden
Artikelwaardering :
     

Al die grote bedrijven die hun producten zo goedkoop mogelijk wilden produceren en zo grote winsten incasseerden, dus globalistisch denken, hebben nu een probleem of een kans. Als Trump de USA weer interessant maakt om daar te produceren zullen alle lagelonenlanden hun werkgelegenheid zien verdampen, en China het meest. Ook de EU met de veel te hoge groene energieprijzen kan het schudden. China boos, de EU als een stel onmondige kleuters te kakken gezet, dus wat gaat er straks gebeuren? Niemand die het weet, maar een christen weet dat er iets gaat gebeuren. Daniël 2en7 en Openbaring 13 voorspellen een grimmig eindtijdscenario.

Anton van Haasteren
Anton van Haasteren
1 jaar geleden
Artikelwaardering :
     

Het is te kort dag om er nu al iets over te zeggen. Ondertussen schijnen de acties van Javier Milei, waar Trump het van afgekeken heeft, in Argentinië een positieve wending aan de financiële staat van het land gebracht heeft. Het begrotingstekort is voor het eerst in 14 jaar naar een begrotingsoverschot gebracht, maar de armoede is wel toegenomen.

Zafod
Zafod
1 jaar geleden
Artikelwaardering :
     

Dat de tarieven van Trump de keel van China economisch dichtknijpen, daar geloof ik helemaal niks van. Ik vind ook de bronnen die je aanhaalt (Nu.nl, CNBC) van twijfelachtige reputatie. Ongeveer 15% van de export van China gaat naar de VS. Als dat wegvalt is dat vervelend, een gevoelige klap zelfs, en aanpassingen (wellicht tijdelijk) zullen noodzakelijk zijn. Maar daar komen ze wel overheen. Het zal een meer bittere pil zijn voor de VS zelf. China is al in 2016 de VS gepasseerd als economische supermacht en dendert sindsdien voort. De VS hebben een groot leger, een paar hele grote bedrijven en verder heel veel schulden: zowel de overheid als bedrijven als individuen. Tarieven zijn niets anders dan belastingen voor Amerikaanse burgers op geïmporteerde goederen en diensten. Wat betekent dat ze nu duurdere producten moeten gaan kopen. Chinese bedrijven verkopen minder, dat is waar. Maar wie gaat dat ad ultimo harder raken?

Bovendien, het klinkt sympathiek om industrie terug te halen, maar dat is nog niet zo eenvoudig. Niet alleen heb je deskundig personeel nodig (Zijn die er nog voor de maakindustrie?), je hebt een kapitaalstructuur nodig (Veel onderdelen worden gemaakt door toeleverende bedrijven die vlakbij de fabriek zit die het eindproduct maakt, dat zul je ook moeten opzetten), ten slotte is er nog de supply chain (Er zijn heel veel grondstoffen nodig die van her en der snel en voordelig aangevoerd moeten worden). Is dat allemaal aanwezig? Hoe lang duurt het om dat op te zetten? Hoe zit het met de trend naar smart factories, of dark factories waar nauwelijks nog mensen werken?

Ofschoon ik veel toejuich wat team Trump doet, denk ik niet dat de tarievenoorlog positief gaat uitpakken voor de VS.

Henk de Verschrikkelijke
Henk de Verschrikkelijke
1 jaar geleden
Antwoord op reactie van  Zafod

Beste Zafod,

Of de Donald 2.0 meer lijn en idee heeft dan de eerste versie en/of koers houden gaat lukken zijn de grote vragen. Neig er naar dat dat Project 2025 een behoorlijke blauwdruk is, maar of dat overeind blijft tussen cheeseburgertjes, big slurpies en het genie van Donnie lijkt mij absoluut geen zekerheidje. Wel natuurlijk dat het the best, greatest, terrific gaat zijn e.d. Je kunt ook immers een vlaggetje in een hondendrol steken, wat leuk staat maar niet heel veel meer oplevert.

De beste man is er in ieder geval energiek op geklapt, wat toch best wel een heel groot verschil is met Joseph B. die bij aanvang van zijn termijn net zo oud was als Orange Man Bad. Een contrast dat toch wat minder benoemd lijkt te worden.

Net zoals de Britten bij Arnheim het gedrag van Ze Germans uit het mooie plan geschreven hadden, gaan andere participanten – zowel binnen als buiten de VS – en Harold Wilson’s ‘events’ voor afleidingen c.q. ontsporingen zorgen, die dan met Donald 1.0 weinig vertrouwen geven dat de rechtvaardige pijl ook het midden van een vooraf getekende roos gaat raken.

Het mobiliseren van heel veel grof geld om maakindustrie weer stateside te krijgen is mooi, alleen is moeilijk te zien – zoals je opmerkt – hoe je een hele infrastructuur binnen 4 jaar optuigt. En algemeen bezien is veel infrastructuur in de VS niet helemaal bij, beetje Germany 2025. Idem scholingsniveau dat wijst op steeds meer mooie diploma’s maar ook op steeds minder enthousiaste, praktisch inzetbare handjes.

Soort goocheltruc waar NSC nu ook achterkomt dat de initiële vertrekpunten het konijn-uit-de-hoge-hoed moment wel erg spannend gaan maken.

Waar is Baron van Münchhausen als je hem nodig hebt? In de tussentijd moeten we het met de Donald 2.0 doen.

Andre
Andre
1 jaar geleden
Artikelwaardering :
     

De regelingen van Biden en Obama en andere presidenten in het verleden waren globalistische regelingen: bedoeld om welvaart over te hevelen van noord naar zuid zonder dat daar iets tegenover stond.
Dat is een ongezonde communistische regeling.
Fijn dat daar nu een einde aan komt.

JulianP
JulianP
1 jaar geleden
Artikelwaardering :
     

Interessant stuk, maar het lijkt me eerlijk gezegd nogal eenzijdig en deels misleidend. Veel van de genoemde investeringen zoals die van NVIDIA TSMC en Siemens zijn al veel eerder gepland en niet direct het resultaat van Trump.

Andre
Andre
1 jaar geleden
Artikelwaardering :
     

Het is altijd zo geweest dat vrijhandel alleen voordelig was voor het land dat op dat moment voordelig en massaal kon produceren en dus afzetmarkten over de grens nodig had. In de 18de eeuw was dat Engeland, later Japan, nu China.
Trump wordt verguisd omdat alle economen zijn opgeleid met Keynesiaanse economie, dat simpel gezegd neerkomt op het stimuleren van zwakke sectoren en dat past goed in het denkraam van de globalisten.
Het is ironisch dat vrijhandel heel erg kapitalistisch is en nu toch verdedigd wordt door de globalisten. Het toont maar weer eens hoe opportunistisch de links mens is. Alles is goed, als Trump maar aangevallen wordt.

14
0
We zijn benieuwd naar uw reactiex
×