Er moet nu eindelijk eens een Staatscommissie Euro komen (2)
De euro kost ons dagelijks bakken geld

Foto: Europese Centrale Bank. Public domain ![]()
In het eerste deel van dit tweeluik is uiteengezet dat de invoering van de euro voor Nederland desastreus is verlopen als gevolg van de veel te lage euro-instapkoers van de gulden. Het almaar continueren van de euro is een nogal dure, zeg maar gerust onbetaalbare politieke hobby. Maar alleen daarbij blijft het voor de Nederlanders helaas niet. We zitten inmiddels immers in Wisselverlieszaak 2.0 met een enorm koopkracht- en welvaartsverlies. Hoog tijd voor een Staatscommissie Euro. Een column van econoom Harry Geels.
Om de euro uit de eurocrisis te redden en de muntunie bij elkaar te houden heeft de Europese Centrale Bank (ECB) sinds 2010 een beleid gevoerd, waardoor de internationale wisselkoers van de euro is gekelderd ca. $ 1.60 in 2010 naar ca. $ 1.05 de laatste paar jaar. Hierdoor werden de zuidelijke, zwakkere eurolanden op de internationale handelsmarkten weliswaar weer concurrerend, maar tegelijkertijd werd Nederland als gevolg daarvan alwéér véél te goedkoop.
Koopkrachtverlies
Het gevolg is een gigantisch koopkracht- en dus welvaartverlies voor de Nederlandse consument en het MKB, en tegelijkertijd een geëxplodeerd, exorbitant handelsoverschot. Met deze voor Nederland sterk ondergewaardeerde wisselkoers van de euro is onze economie, net als in de tweede helft van de jaren negentig, ook wéér oververhit geraakt. En net als in de jaren van de Wisselverlieszaak (1999 t/m 2006) wordt er daardoor nu inmiddels ook wéér, zoals economen dat noemen, koopkracht-aantastende inflatie uit het buitenland geïmporteerd, uitmondend in een verdere loon/prijsspiraal dus in een nog veel verder voort-etterende inflatie.
Bij de invoering van de #euro hebben spaarders direct al een flinke klap gehad door een te lage wisselkoers van gulden naar #euro.
Het Wisselverlies is bovendien structureel van aard: ca. 10% van het jaarlijkse Nederlandse BBP. https://t.co/ODrDEJDj7g pic.twitter.com/9EJmC2sU0o— Adriaan Beenen (@AdriaanBeenen) September 15, 2020
Na de eerste grote armoedeval in Nederland als gevolg van het bij de invoering van de euro niet-revalueren van de gulden, zijn wij dus nu in een tweede grote armoedeval beland. En nu als gevolg van het niet meer kunnen revalueren van onze nationale munt. De kwetsbare groepen in Nederland zijn nu helaas nog veel groter dan 20-25 jaar geleden.
Struisvogelpolitiek
De euro fungeert eigenlijk de facto alleen als kroonjuweel van en breekijzer voor de politiek-ideologisch zo gewenste Europese integratie. Een proces dat zou moeten uitmonden in de Verenigde Staten van Europa. Daarom wordt eurokritiek niet getolereerd, waar mogelijk verzwegen en waar nodig geridiculiseerd of de kop ingedrukt. Ook bij de ECB en de nationale centrale banken prevaleert de europolitiek te vaak boven deugdelijk monetair beleid, met alle gevolgen van dien. Bovendien kunnen we ons inmiddels ook wel gevoeglijk afvragen of door deze (struisvogel)politiek de monetair-economische mechanismen door de politieke en monetaire beleidsmakers nog wel goed worden begrepen.
En zijn de Nederlandse en Europese politieke leiders wel doordrongen van de ernst van de europroblematiek en de urgentie om deze problematiek nu eindelijk eens deugdelijk te adresseren?
Noodscenario
De Nederlandse regering had wel een noodscenario ontwikkeld in de eerste jaren van de eurocrisis, voor het geval de euro mocht vallen. Het is bij insiders een publiek geheim dat in dat geval de nieuwe Nederlandse gulden, de Florijn, zou worden (her)ingevoerd. Dit ongetwijfeld in samenspraak met Duitsland dat dan de Deutsche Mark zou herintroduceren.
Eind 2022 mocht een beperkt aantal Kamerleden dat noodscenario inzien, onder strikte geheimhouding. Volgens zeggen van toenmalig minister van Financiën Sigrid Kaag mag daar niet publiekelijk over worden gesproken omdat dat speculatief zou zijn, maar ook omdat dat raakt aan de buitenlandse betrekkingen en het van invloed kan zijn op de kapitaalmarkt. Een nogal onzinnige redenatie, omdat dat noodscenario allang op straat ligt. Daar hoeven we dus niet geheimzinnig over te doen. Bij het overstappen naar een andere munt is immers niet zozeer dat overstappen ‘gevoelig’, maar veel meer de algemene bekendheid van het tijdstip van zo’n overstap.
Minister Kaag bereidt staatsgeheime noodscenario's voor rondom de euro. Er is een geheime crisisvoorbereiding gaande.
Wij mogen dat allemaal niet weten.https://t.co/VwaERmx3U2 pic.twitter.com/ia6cPbrzLT
— Marianne Zwagerman (@mariannezw) November 26, 2022
Euro kost Nederland veel geld
Zorgelijk is wel dat het in de la liggende noodscenario kennelijk niet alleen te beperkt is, maar ook nog eens onvoldoende uitgewerkt. Zo kunnen we afleiden uit de vervolgens op 9 maart 2023 door toenmalig Kamerlid Derk Jan Eppink ingediende motie. Maar vooral is zorgelijk dat we ook weten, dat het noodscenario pas van stal zal worden gehaald wanneer de euro implodeert en dus zijn waarde nog veel verder heeft verloren. Met andere woorden: Nederland blijft gewoon in de euro en (in plaats van een goede voorbereiding op de toekomst) we zien wel waar het schip strandt, terwijl iedere dag dat de Nederlandse deelname aan de euro voortduurt ons bakken met geld kost.
Als zou worden ingezien en onderkend dat brede welvaart in Nederland door de euro in toenemende mate om zeep wordt geholpen, dan mogen we toch verwachten dat er over monetaire alternatieven eens meer serieus nagedacht zou gaan worden, en daarmee niet wordt gedraald totdat de euro implodeert en het dus te laat is? Er zijn immers toch ook al jaren tal van geschikte alternatieven beschikbaar!
The Matheo Solution
Toen in 2012 in het internationale economisch-wetenschappelijke debat de diverse alternatieve scenario’s voor de euro wel waren uitgekristalliseerd, heb ik (met behulp van een aantal ter zake kundige economen) relevante economische, monetaire, financiële, sociale en politieke criteria in een matrix tegenover elkaar gezet en gerangschikt in de zogenoemde Euro Solution Matrix. Daarbij komt The Matheo Solution (TMS) van de Nederlandse euro-onderzoeker André ten Dam veruit met de beste score uit de bus.
Dit komt omdat TMS de voordelen van de monetaire systemen van zowel nationale munten (mogelijkheid van onderlinge wisselkoersaanpassingen en rente-differentiatie) als de euro (monetaire stabiliteit en afwezigheid van valutaspeculatie) combineert, terwijl tegelijkertijd de nadelen van beide systemen worden geëlimineerd. Bovendien kan TMS snel (zónder verdragswijziging) en eenvoudig (de euro blijft gewoon het enige betaalmiddel in ieder euroland) worden ingevoerd. Het sinds 2010 door de politiek gevolgde doormodder/transferunie-scenario haalt in de matrix overigens de slechtste score.

Vragen
In het door Pieter Omtzigt geïnitieerde rondetafelgesprek met deskundigen over de euro zijn dus lang niet alle vragen gesteld. Hoe moet het nu verder? Komt het ooit nog goed met de euro? Zou Nederland misschien niet beter uit de euro kunnen stappen? En zijn er dan geen andere monetaire wegen te bewandelen? Die vragen moeten inderdaad eens diepgravend onderzocht en beantwoord worden. Terwijl Nederland en Duitsland daaraan toen niet eens meededen, was de vorige Latijnse muntunie (1866-1927) immers ook niet het eeuwige leven beschoren.
Staatscommissie Euro
Gelet op de onoplosbare problematiek van de one-size-fits-all/none euro en op het grote belang van een goed passende monetaire structuur voor de welvaart van Nederland, zou er daarom op initiatief van de Tweede Kamer een Staatscommissie Euro moeten komen. De diverse monetaire scenario’s zouden door die commissie niet alleen naast elkaar gezet moeten worden, maar de ins en outs daarvan moeten ook met behulp van de rekenkracht van het CPB en het CBS worden doorgerekend. Zo’n commissie zou dan wat bemensing evenwichtig samengesteld moeten worden zodat daarin ook ruimschoots plaats is voor deskundigen die inmiddels al jaren gefundeerde kritiek hebben op de euro en het almaar continueren daarvan.
Het eindrapport van de commissie geeft dan inzicht in de euro en de diverse alternatieve scenario’s en geeft daarmee input om in Nederland daarover tot juiste conclusies te kunnen komen. En dat eindrapport kan dan door de Nederlandse regering gebruikt worden om ook binnen de Eurogroep en de Europese Unie een evenwichtige discussie over de toekomst van de euro te kunnen voeren. Een en ander zal dan leiden tot besluitvorming in Europees en/of Nederlands verband.



De EU, de ECB en andere instanties, niet alleen in Europa, zijn niet bezig met het redden of verbeteren van de euro. Ze werken aan de vervanging van de euro door een CBDC. Daarmee kunnen ze veel directer controle uitoefenen. Niet alleen op het monetaire beleid (wat nu veel gerichter kan zijn, bv alleen de horeca of een andere sector stimuleren), maar ook als controlemechanisme als je bv te veel vlees gegeten hebt, of een vaccinatie niet hebt gemist.
Je moet uit de EU stappen als je daar geen zin in hebt. Helaas vinden veel mensen dat radicaal, meestal te radicaal.
Ik vrees dat u gelijk gaat krijgen.
Was van meet af aan duidelijk dat je met de euro een stuk minder kon dan met de gulden. Alles was meteen bijna dubbel in prijs. Schoenen, kleding, boodschappen. Alles. Brandstof en andere zaken ook en die zijn dan nog eens met graai accijnzen extra verhoogd. De politici die hier al jaren de scepter zwaaiden zijn absoluut onvoldoende intelligent op de departementen waar ze geplaatst worden. Het is voor hen alleen een stap op de carrière ladder. Kwalitatief goed bestuur daar gaan ze niet over.
Wij hebben ingeleverd ten koste van de Zuid Europese landen.
Ik heb twee vagen: 1 waarom is Lex Hoogduin geen president van de nederlandsche bank geworden en is klaas Knot daar geparachuteerd na Nout Wellink tijdens 1e kabinet Rutte?
2 wat is de rol/speelt van Rutte geweest en nog steeds binnen het hele euro verhaal en wat voor obstructie heeft hij met zijn kabinetten gepleegd?
Nou vooruit nog een vraag dan. Waarom waren de krachten die een euro debacle voorspelde waaronder zich niet de minste bevonden (klamer) niet in staat om dit te voorkomen behalve dan de tegenwerking en de terreur van de toenmalige 2e en 1e kamer en de toenmalige politieke verhoudingen in dit land. Positie Lubbers in Europa. Positie Kok. Rol vvd.
Heeft dit zgn “polderlandschap” hier zijn nadeel laten zien want grote verweving belangen in veel verschillende gremia en dan heb ik het bv over de pensioenfondsen en de grote banken? Rol nederlandsche bank.
Het antwoord hierop is betrekkelijk eenvoudig: omdat nationale belangen en overwegingen helemaal geen rol spelen. Op de achtergrond spelen er transnationale belangen die de globalistische elite goed in de gaten houdt. En in de MSM ons voorhoudt dat het ‘ echt in ons belang is’ (ons voor hen dan, uiteraard, niet voor gewone mensen).
The Matheo Solution zal niet gaan werken. Het voorstel is om iedereen de euro te laten gebruiken, alleen zal die euro een andere waarde hebben per euroland. De waarde die de euro per euroland zal hebben zal berekend worden met een formule (dat kan al helemaal niet, je kunt waarde niet berekenen daarom hebben we juist markten). Maar goed, laten we voor het gemak zeggen dat de euro tweemaal zo duur is in NL als bv in Griekenland. Dan verkoop ik in NL mijn euro’s voor bv USD en stap in het vliegtuig naar Athene. Daar ruil ik mijn USD weer om voor euro’s. Omdat ik in Griekenland ben krijg ik plotseling tweemaal zo veel euro’s als ik in NL verkocht heb. Ik stap terug in het vliegtuig en als ik in NL uitstap heb ik plotseling tweemaal zoveel euro’s als ik eerst had. Er gaan natuurlijk wat kosten vanaf, maar zolang je genoeg euro’s omruilt maak je een leuke winst. Dat verschijnsel heet arbitrage. Als eenzelfde asset op twee of meer verschillende markten voor verschillende prijzen wordt verhandeld kun je de goedkope variant kopen en de dure variant verkopen.
Dus tel uit je winst toch?? Effe lachen!!
Dat is ook wat er massaal gebeurde zo gauw Spanje enzovoort in de eurozone kwam. Massale kapitaal lucht naar Noord-Europa omdat daar het rendement per euro hoger lag. Want de productiviteit per uur veranderde niet, wel werd het veel makkelijker om kapitaalvlucht uit te voeren.
@Andre
Nee, dat is wat anders. TMS betekent dat alle landen de euro blijven gebruiken. Alleen de waarde van de euro verandert per land. Je kunt dus dezelfde euro gebruiken in Nederland, Duitsland of waar dan ook in euroland. Alleen, als je de grens overgaat krijgt deze euro een andere waarde.
Maar is dat niet nu eigenlijk ook al zo? In bv Duitsland krijg ik meer auto voor mijn budget, én meer boodschappen, in Luxemburg krijg ik (veel) meer rookwaren of alcohol voor dezelfde euro’s…
Dus de waarde per land is al anders.
Het is niet de waarde van de euro die verschilt. Het zijn de prijzen van de goederen die je ermee koopt die verschillen. Daar kunnen verschillende redenen voor zijn: minder belastingen, minder regulering, meer schaalgrootte, lagere kosten voor personeel, onroerend goed etc. Maar de euro waarmee je betaalt heeft dezelfde waarde en het is dat wat zal veranderen bij The Matheo Solution.
Best krom toch, dat je met die opgedrongen zg eenheidsmunt in een zg unie per land verschillende koopkracht hebt.
De euro zal inderdaad betaalmiddel blijven op dezelfde manier als nu. Uit het artikel in Elsevier is mij niet duidelijk geworden hoe men de waarde van de virtuele nationale munteenheid wil gaan vaststellen.
Ik denk dat kapitaalvlucht zal blijven voortgaan. Want de virtuele wisselkoersen zullen in de werkelijkheid wel degelijk het rendement doen verschillen.
Knappe analyse wat betreft het monetaire gedeelte. Maar nu de rest.
1) de euro werd ingevoerd met het politieke doel om rijkdom van noord-europa over te hevelen naar zuid- Europa.
2) de import van immigranten verandert de verhouding tussen werkenden en nit- werkenden NADELIG, verslechtert dus de concurrentiepositie van NL en heel Europa (EU). Want 2 op de 1 immigranten trekt meer premie dan ze afdragen.
3) Tenslotte de Mattheo Solution is al heel vaak geprobeerd en heeft nooit gewerkt, behalve in het geval van de VS, omdat die economie sneller groeit dan alle andere. Zal dus niet werken in het geval van de EU, omdat de economie van de EU in een fatale spiraal is beland.
De euro bracht ons een comfortabele achteruitgang.
Toen de euro zou worden ingevoerd was er een praatprogramma op de radio met Prof Heertje over de euro. Een beller opperde dat het veel logsicher is om de gulden te houden én om de euro tye houden voor buitenlands gebruik. Nou was toch wel zo’n dom idee.
De Euro is net als de US dollar of de British Pound sterling fiat geld. Sinds Bretton Woods en John Maynard Keynes wordt het door staatsschulden gebruikt om de westerse marxistische regimes geld uit de zakken van de hardwerkende burgers te kloppen om er hun linkse rotzooi mee te financieren die dan nu moeten leiden tot een daling van de Westerse industriële en economische output met armoede en ontwrichting tot gevolg.
De VS heeft reeds 30.000 miljard staatsschuld en Madelon Vos had afgelopen zondag het bericht dat de lidstaten van de Europese Unie ook een dergelijk bedrag naderen.
Natuurlijk moet Nederland en Duitsland samen uit de Euro en hun respectieve gulden en Deutsch Mark weer invoeren … als crypto currencies.
Het voordeel daarvan is dat linkse staat rentebeleid manipulatie dan niet meer mogelijk is en ook de kwantitatieve verruiming bankroof niet.
Overigens staat de mensheid aan de vooravond van de volledige robotisering van zeer veel takken in de economie die een volledige herscholing nodig maken om de aanvankelijk werkloos geworden burgers weer een natuurlijk verdiende koopkracht op een hogere voet te hervatten.
De immigratie van raketgeleerden uit Afrika en de linkse vakbonden komen vrijwel geheel te vervallen en met name onderwijs en zorg kan dan in aantal werknemers verdubbelen om het aantal leerlingen en patiënten per leraar of verpleging te verkleinen.
Met andere woorden waarom meneer Geels zo prudent over de rol van de nederlandsche politiek, PvdA,cda,vvd geschreven ipv van die rol,die beslissend is geweest weggelaten. Neemt niet weg dat meneer Geels een uitstekend betoog heeft gehouden over de obstructive rol van de euro vwb de economische rol van Nederland in de grote wereld. Zelfde en met dezelfde financiële consequenties speelt zich af op: klimaat(beheersing) Agrarische sector in Europa,terreur energie transitie,terreur van belangenorganisaties als Oxfam Novib,Greenpeace, milieudefensie,natuurmonumenten,staatsbosbeheer. Kwalijke rol universiteiten en msm waaronder NPO waarvan met vond daar kan wel een paar miljoen vanaf.
Onderstaand oordeel van dezelfde geweldige economen,een gevaarlijke diersoort die altijd afwezig is bij het uitdelen van de “onvoldoende” cijferlijsten en de msm die mee gaan in deze ondeskundige en incapabele voorstellen van een incapabele beroepsgroep met een veel te grotebek die ook in aanloop van de invoering van de euro een zwarte laarzen functie vervulde. Harde woorden maar zeg maar dat het tegendeel waar is. Let me know!
Diefstal uit pensioen pot want geen onderbouwing lage belasting. (Wat een wauwelaars).
Nederland snijdt zichzelf in de vingers met het riante belastingvoordeel op pensioenvermogen. Vrijwel nergens anders wordt dat zo laag belast, terwijl daarvoor geen goede onderbouwing is. Een knip in die ’pensioensubsidies’ zou de overheid miljarden schelen. Dat stellen economen Aart Gerritsen van de Erasmus Universiteit Rotterdam en Vinzenz Ziesemer van het Instituut voor Publieke Economie. „Voor dat fiscale voordeel is eigenlijk economisch geen goede reden”, stelt Gerritsen. „Je wilt mensen natuurlijk aanmoedigen om voldoende pensioen te sparen, maar die keuze is vaak niet in handen van werknemers. De pensioeninleg wordt namelijk vaak bepaald in cao-onderhandelingen en automatisch afgedragen. Zelfstandigen dienen wél aangemoedigd te worden om iets te regelen, maar fiscale prikkels helpen daarbij volgens internationaal onderzoek maar weinig.”
Economen die politiek spelen noem ik geen economen ;=)
Economen noem ik helemaal geen economen. Wat een infantiele beroepsgroep is dat zeg…..Kijk naar Mathijs Bouwman Nieuwsuur en FD. Over he doesn’t what he’s talking about. Tijdje terug: oh met de inflatie zal het niet zo’n vaart lopen. Hè,nog een keertje: met de inflatie zal het niet zo’n vaart lopen. Oh ja nou toch wel nu al 3%.pffff economen de minkukels VS; de universiteit.
Maar door de euro zijn onze producten in het buitenland veel goedkoper, wat goed is voor de economie?
Maar intern worden onze producten duurder. Gaat dus ten koste van onze koopkracht.
Dat heet dan weer inflatie.
Beste Harry,
Een neutraal, niet door al te veel ideologische (voor)oordelen beoordeling van 25 jaar Euro, het product van verre van ideologisch neutrale overwegingen?
Kan – in principe – maar in het huidig tijdsgewricht met vele gedragspsychologen op de loonlijst van DNB en überhaupt veel meer volk in allerlei (semi)overheids, intergouvermentele en supranationale clubjes?
De populariteit van Volt lijkt mij een goede graadmeter voor de onhaalbaarheid van zo’n beoordelingsrondje.
Los van de inhoudelijke mitsen en maren van de Euro – en dat zijn er vele – is het toch ook zaak om te kijken wat de diverse overheden doen voor hun burgers en buitenlui. Immers, met de monetaire Gleichschaltung (Ha, een nazi-begrip!) is het dus op beleid en prioritering dat een nationale overheid zich kan onderscheiden.
Nu heb ik over de bewuste periode maar heel weinig ervaringen met andere overheden dan de Nederlandse gehad, dus een beetje n=1, maar ik heb toch stellig de indruk dat per afgedragen Eurootje je er bij Vadertje Staat steeds minder voor terugkrijgt.
Wel gelikte brochures en presentaties, maar inhoudelijk blijft het op een hele boel punten achter. Sterker nog, onder het regnum van de drs. zijn er een boel dingen gebeurd, maar niet minder ambtenaren, beleid of mooie vergezichten. Handhaving, realiteit en een afweging wat nou doelmatig is bij niet oneindige middelen (Hallootjes, Groningen en klimaatdoelen) kwamen er al voor de invoering van de Euro magertjes af, maar het is er niet dikker op geworden.
Rest zorgelijk handenwringen in de zekerheid dat Sjon Q. Nukubu (het nationale neefje van Joe Sixpack) en zijn kleinburgerlijke belangetjes naar alle waarschijnlijkheid op een tot op heden vermeden moment door de pomp zullen gaan. Toch jammer.