Franse staatsschuld ontploft en wij betalen mee
Land leeft ruim boven zijn stand
- Franse staatsschuld ontploft en wij betalen mee - 23 oktober 2026
- Rellen in Frankrijk: Europese leiders buigen schaamteloos - 21 oktober 2026
- Trump kiest voor Netanyahu, en terecht - 20 oktober 2026
Frankrijk staat op ontploffen. Op 21 oktober meldde het Europese statistiekbureau Eurostat dat de Franse staatsschuld is opgelopen tot 119,1(!) procent van wat het land jaarlijks produceert1. Bij ons is dat 43,7 procent1. En wie de moeite neemt om het gortdroge jaaroverzicht van het Franse statistiekbureau Insee van 13 januari door te bladeren, vindt nog een getal waar ze in het Élysée liever niet over praten. Maar daarover straks meer.
Financieel, demografisch en politiek kraakt het in Frankrijk aan alle kanten. Zes maanden voor de verkiezingen staat Marine Le Pen ruim op kop2. Oké. Maar wat hebben wij te maken met de chaos in Frankrijk, denkt u wellicht? Nou, u mag straks meebetalen als het daar misgaat.
Op de pof
Frankrijk leeft al jaren boven zijn stand. Het tekort komt dit jaar uit op 5,4 procent. En dat is geen toevallige uitschieter, want econoom Stéphane Colliac van de Franse bank BNP Paribas zocht het na en zag dat Parijs zijn eigen begrotingsdoel in drie van de vier jaren tussen 2023 en 2026 gewoon heeft laten schieten8. Volgend jaar moet de Franse staat weer 340 miljard euro aan nieuwe leningen bij beleggers ophalen, ja, u leest het goed, 340 miljard8.
En een gewone begroting? Die kreeg Parijs in 2025 en 2026 helemaal niet rond, zodat er in beide jaren een noodwet nodig was om de staat draaiende te houden. Tja, wat wil je ook met premier Sébastien Lecornu, die met een minderheid moet regeren8.
En als Parijs de echte bezuinigingen nog een keer voor zich uit schuift, naar 2028, dan ziet Colliac de schuld in 2032 doorlopen tot 126 procent8. Hollandse zuinigheid en het Franse leven op de pof, gezamenlijk in één euro.
Leven als God in Frankrijk
Waar gaat al dat geld naartoe? Wie in Frankrijk een volledig jaar werkt, heeft wettelijk recht op vijf weken betaald verlof, en tel daar de elf feestdagen nog eens bij op, dan zit de Fransman al gauw op zo’n 36 vrije dagen per jaar9. De 35-urige werkweek is er sinds 2000 de norm, en wie toch langer doorwerkt, krijgt dat gewoon terug in extra vrije dagen, de beroemde RTT9. En tussen de middag gaat het feest door, want zo’n 5,5 miljoen Franse werknemers krijgen maaltijdbonnen, de titres-restaurant, voor het restaurant of de supermarkt om de hoek, bij elkaar goed voor ongeveer tien miljard euro per jaar7. Bon appétit.
En dan het pensioen, want ook daarmee kan de Fransman niet vroeg genoeg beginnen. Wie in 1964 geboren is, mag al stoppen met 62 jaar en negen maanden, omdat premier Lecornu de verhoging naar 64 jaar in de ijskast zette om zijn wankele regering overeind te houden4. Zijn Nederlandse leeftijdgenoot moet gewoon door tot 67 jaar en drie maanden5. Dat is viereneenhalf jaar eerder op het terras met een goed glas wijn, op kosten van een staat die op de pof leeft.
En hervormen? Ho maar. Links, met Jean-Luc Mélenchon en zijn Nouveau Front populaire voorop, wil de pensioenleeftijd zelfs terug naar 60 jaar10. En Le Pen dan, de grote favoriet? Haar Rassemblement national beloofde bij de verkiezingen van 2024 pensioen op 62 jaar na 42 jaar premie betalen, en wie vóór zijn twintigste aan het werk ging, mocht van haar zelfs al op zijn 60e stoppen10.
Kijk dan ook eens naar het overheidsapparaat zelf. Eind 2023 werkten er 5,8 miljoen mensen bij de Franse overheid, en alleen al in dat ene jaar kwamen er 61.900 bij6. Zet dat naast de 69,1 miljoen inwoners van het land en u ziet dat van elke twaalf Fransen, baby’s en gepensioneerden meegeteld, er ruwweg één bij de overheid op de loonlijst staat3. Schrikbarend veel, ook voor Nederlandse begrippen, en dat in een land dat jaar in, jaar uit meer uitgeeft dan het binnenhaalt.
Minder geboortes, meer overlijdens
Ondertussen gebeurt er in Frankrijk iets wat het land sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog niet meer meemaakte. Vorig jaar stierven er meer mensen dan er werden geboren3. Gemiddeld krijgt een Française nog 1,56 kind3. Zo weinig was het sinds het einde van de Eerste Wereldoorlog niet meer3. Wie gaat over twintig jaar die vroege pensioenen en die enorme staatsuitgaven betalen?
Parallelle samenlevingen
Over migratie en het geweld in de banlieues, de grauwe voorsteden rond de grote Franse steden, hoort u vanuit Parijs weinig tot niets. Er lag vorig jaar wel een rapport van twee hoge Franse ambtenaren op tafel, gebaseerd op het werk van de inlichtingendiensten. Een verslag van 73 pagina’s over de stille opmars van de Moslimbroederschap. Wie het rapport leest, komt 139 moskeeën en 21 instellingen tegen die volgens de diensten aan de beweging verbonden zouden zijn, plus nog eens 68 gebedshuizen die er dicht tegenaan schurken11. Minister van Binnenlandse Zaken Bruno Retailleau noemde dat “entrisme”, het stilletjes binnendringen van verenigingen, scholen en de lokale politiek, toen glashard een bedreiging voor de Republiek11.
En toen? Een jaar later, in mei 2026, lag het wetsvoorstel van de regering nog altijd bij de Franse Raad van State. De Senaat nam toen maar een eigen wetsvoorstel aan van Retailleau, die inmiddels weer senator is, en zijn opvolger op Binnenlandse Zaken, Laurent Nuñez, had bezwaren en hield zich namens de regering keurig op de vlakte11. Een staat in de staat, en Parijs vergadert.
Hoe dun het vernis is, bleek op 17 oktober. Gemaskerde ‘jongeren’ plunderden winkels en staken in meerdere steden gebouwen in brand. President Macron en zijn regering-Lecornu wisten niet hoe snel ze over immigratie moesten zwijgen.
Rellen in Frankrijk: Europese leiders buigen schaamteloos
De kiezer heeft zijn conclusie al getrokken. Na die rellen bouwde Le Pen haar voorsprong verder uit, tot 36 procent in de eerste ronde. In een tweede ronde zou ze volgens peilbureau OpinionWay tegen Mélenchon met 69 tegen 31 procent winnen2. Van de ‘erfenis van Macron’ blijft weinig over. Ex-premier Gabriel Attal, ooit zijn kroonprins, komt in dezelfde peiling niet veel verder dan vier procent2.
Wie betaalt de rekening?
Wat in Frankrijk gebeurt, blijft helaas niet in Frankrijk. Wordt de rente op de Franse schuld te zwaar, dan kijkt Parijs naar Frankfurt, waar de Europese Centrale Bank (ECB) met een noodinstrument staatsobligaties kan opkopen om ontsporende verschillen in leenkosten tussen eurolanden weg te werken8. Zet de ECB dat in voor Frankrijk, dan is de Franse rekening ineens een Europese rekening. En dus ook die van ons.
Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) noemde zo’n reddingsoperatie deze maand “totale armoede”12. Frankrijk is volgens hem net een zwaarlijvige patiënt die rustig doorschranst12. Want wat maakt het uit als er straks toch weer een gratis maagoperatie wacht? En terecht. Maar blijft het zoals gewoonlijk bij stoere VVD-praatjes? Een realistisch kabinet zou keihard zijn en geen cent Nederlandse steun geven. Geen ECB-redding of nieuwe Europese leningen zolang Parijs zijn eigen huishouding niet op orde brengt. Waarom zou de Nederlander die tot 67 jaar en drie maanden doorwerkt, garant moeten staan voor een Fransman die viereneenhalf jaar eerder stopt?
OpinieZ verwacht dat Marine Le Pen in april 2027 de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen gaat winnen. Waarom? Laten we dat overzicht van Insee van 13 januari er gewoon eens bij pakken. Vorig jaar stierven er in Frankrijk 6.000 meer mensen dan er werden geboren. Het migratiesaldo kwam volgens de voorlopige schatting uit op 176.0003. Reken het maar na. De hele groei van de Franse bevolking, en nog wat meer, kwam vorig jaar van buiten de Franse grenzen. Daarover zwijgt Parijs. In alle talen. Behalve Marine Le Pen.
Ontvang de beste analyses die de mainstream media niet brengen.
Gratis alle nieuwe OpinieZ-artikelen en analyses in uw mailbox.
Gratis. Afmelden kan altijd met één klik onderaan elke mail.
OpinieZ bestaat dankzij u! Geen betaalmuur, geen subsidie — OpinieZ is gratis omdat lezers zoals u ons steunen. Iedere bijdrage helpt ons onafhankelijk te blijven. |
|





Ik kan het op veel gebieden met u eens zijn maar ik woon 26 jaar in Frankrijk en zie meerdere zaken echt anders. De staat is een log beest geworden en geeft veel te veel geld uit aan zaken die er niet toe doen. Net als in NL te veel NGO’s etc die geld vreten. Ja de pensioen leeftijd zal echt een keer omhoog moeten. Dit land gaat aan socialisme kapot. Uw bewering van vakantiedagen klopt echter niet. Onderwijs personeel in NL heeft ook veel vakanties. Mijn zoon heeft 3 weken per jaar en niet meer en mijn dochter 2 en half. Als de feestdagen in het weekend vallen is er dus geen extra vrije dag. Dat ze de feestdagen in NL afschaffen is de NL ‘se cultuur afschaffen. Verder kan ik zeggen dat bv mijn zoon die hoofd technische dienst is van een fabriek een salaris verdient waar geen Nederlander zijn bed voor uit komt. Frankrijk is verworden tot een derde wereld land. Als je ontslagen wordt, en vanaf 50 jaar en je komt dan echt niet meer aan de bak dan kun je een uitkering van 500 euro krijgen… als je die al krijgt. Mijn Franse pensioen na 20 jaar inbetalen is 120 euro….Frankrijk is in de 26 jaar dat ik hier woon verziekt door de EU. ….Na NL betalen we hier de hoogste belastingen ter wereld. De goede politici met goede ideeën, volg Sarah Knafo, die in de hoge raad heeft gezeten en van binnenuit de uitgaven van de staat heeft gezien. Als Macron al verdwijnt van het toneel, krijgt hij 2,3 mijoen Euro mee om zich elders te intstalleren als hij een nieuw baantje krijgt. De kritiek op het franse volk vind ik niet terecht. De Franse staat is een monster dat het land leegvreet.
Het probleem is niet de werknemers en 62 jaar pensioen. Geld gaat naar Oekiland, Defensie, Klimaat, immigratie.
Fijn en aardig als Le Pen de verkiezingen van april mag winnen, maar de bizarre schade van vele decennia van wokisme (de oorsprong hiervan ligt toch echt in de jaren 1960) is mijns inziens onherstelbaar.
En dat Nederland een betere financiële positie mag hebben, zal er alleen maar toe leiden dat we op de niet al te lange termijn ook nog eens het Franse migratiesaldo mogen bijschrijven.
Goed verhaal Uri, weinig inhoudelijks aan toe te voegen!
Ja, er moest zo nodig een Europese munt komen! Wat mij toen al verbaasde, omdat naast alle culturen ook de economieën zwaar verschillen! In mijn jonge jaren was op vakantie gaan naar Frankrijk, maar ook Italië, Spanje, Portugal en Griekenland ieder jaar goedkoper dan in eigen land blijven of naar Duitsland te gaan met zijn harde Mark (DM)! Dus door hun inflatie was dat interessant voor ons! Maar met de Euro is alles op een hoop geveegd! En als je daar ook nog het verhaal met de cultuur verschillen aan toe voegt zoals door jou hierboven beschreven en vanuit de ECB leiding (ook al weer een Francaise, Christine Lagarde) noch vanuit de EU zelf de met elkaar afgesproken regels jaren niet strak houdt, dan wel handhaaft, krijg je dit gewoon! Eigenlijk was die Euro nooit een goed idee, maar is er toch gekomen door uitruil van politieke ideeën en handjeklap van bestuurders!
Het begrotingstekort in 2026 van Frankrijk was ruim 150 miljard, en toch lukte het Barnier en zijn opvolger Bayrou niet om 50 tot 60 miljard te bezuinigen en ook de tweede opvolger Lecornu lukte het niet.
Zowel LFi als RN blokkeren de aanname, om verschillende redenen.
Maar het echte probleem is de basis van de arbeidsproductiviteit: die is 5 % tot 10 % lager dan in Nederland of Duitsland en dan wordt er ook nog minder uren gewerkt en minder aantal jaren. De optelsom van die 3 factoren betekent gewoon minder inkomsten om de pensioenen te financieren.
Dat betekent dus ook lagere lonen en lagere pensioenen in verhouding met als gevolg minder besparingen en vervolgens minder investeringen. Want het heeft geen zin om te investeren als je zeker weet dat de consumptieve bestedingen zullen dalen – en dat is het geval.
De Fransen zouden langer en meer moeten werken om meer concurrerend te worden en dan hoeven ze minder te lenen om het begrotingstekort te vullen.
Sorry, moet hieronder geplakt worden, moderator. Je hebt allerlei soorten productiviteit en de Franse en Duitse productiviteit per gewerkt uur ontlopen elkaar niet. Gemeten per potentiële arbeider is die in Frankrijk minder, omdat er meer lui werkloos thuis zitten. Daarnaast geeft de Franse overheid jaarlijks via allerlei kanalen ruim 200 miljarden subsidie aan haar bedrijfsleven, wat ook weer drukt op de overheidsschuld, maar wat desalniettemin gerechtvaardigd kan zijn, als het de technische t betreft in de simpele Solow gdp productieformule Y= t*A 2/3 * K 1/3. Daarbij moet je dan wel tot een eerlijke distributie komen van de met die t verdiende extra winst, en niet alleen de aandeelhouders belonen, wat op zich best een moeilijk vraagstuk is. En al die no go zones? Hoe zit de arbeidsmotivatie daar? Ik noem ook maar een paar dingen.
Je kunt economieën niet altijd lukraak vergelijken. De Fransen hebben ook een aanmerkelijk hoger werkloosheidspercentage. Daarnaast is de Nederlandse een vrij compacte handelsdelta economie, naast dat de fransen inderdaad wat meer joie de vivre aan de dag leggen. Heel Frankrijk wist wanneer hun verliefde President Hollande zijn maîtresse bezocht: https://www.hln.be/buitenland/scooter-geveild-waarmee-franse-oud-president-hollande-maitresse-bezocht~a4745548/?referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
Ik ben wat sceptisch naar de huidige technocratie, waarmee ik niet de middelen bedoel, maar de technocraten, die minder fingerspitzengefühl lijken te hebben, als het aankomt op wat leeft in hun samenleving. Toen oud Links nog bestond, had men op bestuur topniveau die kennis m.i. wel. Nieuw Links werkt volgens een theoretisch “optimaal” model, waar sensors signalen uit de samenleving doorgeven aan het model, waar in de controlekamer aan de regelknoppen wat wordt bijgesteld. Werkt prima in een gesloten productie-eenheid, maar m.i. niet een samenleving.