Elke dag proberen ze ons te vermoorden
Maar het gaat ze niet lukken

Titelfoto: Route 471 door Chenspec, CC BY-SA 4.0.
Israël wordt het afgelopen jaar dagelijks gebombardeerd vanuit zeven verschillende fronten, maar dat vermelden de media maar af en toe. Toch heet Israël de ‘agressor’, omdat het land terugslaat. Het dagelijkse leven is onder die voortdurende rakettenregen niet gemakkelijk en de prijs om als Jood in je eigen land vrij te kunnen leven is hoog. Maar ik blijf hier, en waar zou ik anders heen moeten, schrijft OpinieZ-correspondent Simon Soesan vanuit Israël.
“Schwer zu sein ein Jid”, het is moeilijk om een Jood te zijn – is een bekend gezegde in de Jiddische taal. Ik hoor deze uitdrukking veel van oudere mensen. Nu ik zelf wat ouder ben, gebruik ik hem ook wel eens. Het laatste jaar vooral, de laatste weken zeker.
Dagelijks gebombardeerd
Gedurende het laatste jaar wordt Israël dagelijks gebombardeerd. Vanuit zeven verschillende fronten: Libanon, Gaza, Syrië, Jemen, Irak, Iran en vanuit de Palestijnse Autoriteit. U leest het af en toe in de Nederlandse media en misschien bent u eraan gewend geraakt. Erover te lezen of horen. We zijn nu eenmaal het enige land dat zijn toekomst niet zelf mag creëren, en het enige land in de wereld dat van zeven verschillende kanten wordt gebombardeerd en toch wereldwijd de Agressor wordt genoemd. Omdat we terugslaan.
Luchtalarm
Vertaald in ons dagelijkse leven gaat dat zo: je gaat liever niet naar de super, want er kan luchtalarm komen. Je gaat niet naar je broer die niet lekker is, want onderweg kan het luchtalarm afgaan en het enig wat je dan kunt doen is de wagen stoppen en op de vluchtstrook gaan liggen met je handen over je hoofd. Je kunt niet even met de kleinkinderen gaan ravotten in het park nabij, want het luchtalarm.
En dan schuilen we maar aan de kant van de weg. Voor de brokstukken die erna nog komen.
1 man raakte gewond van een scherf.
Drie grond langeafstandsraketten werden door Hezbollah afgevuurd op centraal Israël. Alle drie werden onderschept door luchtverdedigingssystemen. pic.twitter.com/WxIrUcjW7i— Mariana_news✡🇮🇱🎗חי (@Marianasoux) October 14, 2024
De laatste weken is het allemaal intensiever: op alle uren van de dag is er luchtalarm vanwege inkomende raketten en zelfmoord-drones. Wat zijn dat? Dat zijn drones met explosieven die op impact ontploffen. In de raketten die ze afschieten zitten moertjes, bouten en kogels, in de hoop dat ze optimale menselijke schade zullen aanrichten. Wil je douchen? Snel, want het luchtalarm. Wil je naar de wc? Vlot, want het luchtalarm. Slapen doe je met wat kleding aan, met slippers naast je bed, want het luchtalarm.
Bomvrij schuilen
In Israël zijn in de laatste twintig jaar bomvrije kamers gebouwd bij elke nieuwbouw. Dat eist de wet. Ook hebben velen zo’n bomvrije kamer laten aanbouwen.
Mocht je, zoals wij, in een gebouw wonen dat vijftig jaar oud is, dan heb je een schuilkelder onder het gebouw. Mocht je in een gebouw wonen dat ouder is dan vijftig jaar, dan heb je geen schuilkelder en mag je hopen dat er een publieke schuilkelder in de buurt is.
In ons geval betekent luchtalarm dat we de andere bewoners van ons gebouw (zes flats) in de schuilkelder tegenkomen. Wijzelf gaan dan snel drie verdiepingen naar beneden. Dat kan op alle uren van de dag gebeuren en we hebben precies één minuut om de schuilkelder te bereiken, want die raketten zijn snel.
All clear
Eenmaal in de schuilkelder moeten we tien minuten wachten voor het all clear, terwijl we boven ons de Iron Dome-raketten horen die de vijandige raketten in de lucht laten ontploffen. Het is geen hermetisch luchtafweer en vaak richten de vallende brokstukken schade aan, soms ook brand. En vergeet niet de moertjes, boutjes en kogels die dan naar beneden regenen. Leuk is anders. De twee grote bombardementen uit Iran waren afwijkend: het soort raket moest eerst worden geraden, want de ene raket deed er negen uur over, de andere twintig minuten.
Soms overnachten er wat kleinkinderen bij ons, want je wil ze toch iets “normaals” geven. Dan moet je die ook wakker schudden en zorgen dat ze mee rennen.
De luchtaanvallen op Israël vanmorgen. Her en der inslagen. Het regent geen pijpenstelen maar raketten.
In de laatste video worden lanceerplekken opgeruimd pic.twitter.com/6hnrzdlkf1
— Nieuws uit Het Beloofde Land (@NieuwsuitIsrael) October 17, 2024
Niet makkelijk
Het leven van een ‘agressor’ is niet makkelijk. Toen de accu van onze wagen het begaf, moest er wel wat gebeuren. Een buurman hielp met de kabels om de wagen aan de praat te krijgen en met mazzel hebben we een garage in onze buurt. Dus daar laat je de wagen, want er zijn nog 50384 wachtenden voor u. Terug naar huis? Loop maar. Hoe? Van gebouw naar gebouw, in geval van luchtalarm duik je de eerste de beste schuilkelder in.
Toch maar even naar de buurtsuper om in te slaan?
Et cetera, et cetera.
Ik schrijf niet om uw medelijden op te wekken, maar om u te laten zien hoe het leven is onder bombardementen. Uiteraard hebben we militaire successen, sommige alsof ze uit een film gekomen zijn.
Maar de dag begint vaak met “zojuist zijn namen van gevallenen vrijgegeven”… Want de prijs om als Jood in je eigen land vrij te kunnen leven, die prijs is soms hartverscheurend.
Vertrekken?
Dan zie en lees je dat er in het buitenland ook mensen zijn die ons adviseren om weg te gaan uit dit mooie land. Waarheen, denk ik dan, want er is geen haar op mijn hoofd die denkt hier weg te gaan. Naar Nederland? Waar ik moet oppassen voor treinstations? Naar een ander Europees land, waar ik op moet passen vanwege mijn Joods zijn?
Europa 2024.
Een arts in Parijs trof dit aan op zijn praktijk.
Maar aan de zeer grote toename van antisemitisme in Europa wordt door Buitenhof zelden aandacht aan besteed. #Buitenhof #Jude #France #antisémitisme #Paris #Parijs #antisemitisme #Jodenhaat pic.twitter.com/4JlMQPDr1M
— Niels Ahob2 (@NielsAhob2) October 20, 2024
Misschien naar Amerika, waar de vicepresident rustig zegt dat de genocide in Gaza een feit is, terwijl het ICJ in Den Haag al een jaar om echte bewijzen vraagt en nog steeds niets overtuigends heeft mogen ontvangen?
Nee dus.
Er komt een einde aan
Ik blijf lekker thuis. Met mijn luchtalarm, waar heus een einde zal komen. Hoe ik dat weet? Om dat de meerderheid van onze buren genoeg heeft van de leugens die door hun leiders verteld worden. Er komt een einde aan.
Mazzel dat we niemand hoeven te smeken ons een pleziertje te doen en achter die terroristen aan te gaan. Dat doen we zelf. Tot schok van de hele wereld, want een Jood die terug slaat – dat is ongebruikelijk. De schade aan alle kanten is vreselijk. Het lijden aan alle kanten is verschrikkelijk en onnodig. Maar zolang je op De Dam met wind in je rug van burgemeester Miesjponum leugens en bloedsprookjes mag verspreiden, hebben we geen keus en komen we voor onszelf op.
Elke dag proberen ze ons te vermoorden.
Het gaat ze niet lukken.
Over de auteur

- Simon Soesan woont sinds 1973 in Israël en is directeur Europa van Taglit - Birthright. Soesan is bekend van columns in o.a. NRC Handelsblad, het Reformatorisch Dagblad, Israël Actueel en het Nieuw Israelietisch Weekblad.
Recent gepubliceerd
Antisemitisme18 juni 2025Bericht uit Israël: schuilen voor raketten
Antisemitisme27 oktober 2024Iran ontmaskerd als papieren tijger
Antisemitisme22 oktober 2024Elke dag proberen ze ons te vermoorden
Antisemitisme10 oktober 2024Lehitraót, Mokum: tot ziens, Amsterdam

Zou de burgemeester van Amsterdam dit artikel ook lezen?
of de kamerleden van GL/PVDA, D66, Volt, PvdD, SP of misschien het bestuur van de Radbout universiteit? Of… al die onderwijzers die het zo moeilijk vinden om wat over de holocaust te vertellen aan het hun toevertrouwde kroost?
O nee hoor, want er is toch vrijheid van meningsuiting in dit land… maar niet heus.
Het waren zo enkele gedachten, die bij me opkwamen, toen ik dit alles las.
God heeft nog steeds geduld, opdat men tot inkeer kan komen. Want het blijft Zijn volk en uiteindelijk zullen zij overwinnen, maar wat is het zwaar.
U vergeet de christenen en jodenhater van DENK te vermelden.
Da’s waar, maar die man is überhaubt niet serieus te nemen en is een hater tot op het bot. Waar ik meer op doelde was de schijnheiligheid van de door mij wel benoemden. En dat zijn ook degenen die van mening zijn dat een club als Denk hun ideeën vrijelijk mag blijven verkondigen. In de Bijbel worden ze huichelaars genoemd en adderengebroed.
Die onDenkbare mannetjes presteren het toch maar mooi om elk onderwerp in elk debat uiteindelijk over racisme, genocide, achterstelling en de zielige moslims te laten gaan. Aan de haren er bij getrokken. Zelfs bij moslinks in de kamer lees je het ongeduld daarover zo langzamerhand aan de lichaamstaal af.
Een goede raad: Negeren!!
(Wel klemtoon op de tweede lettergreep😊😊)
Dat zijn lieden zonder hart en zonder geweten. En ook zonder hersens, helaas.
U vergeet dat ook de CU mee huilt met de wolven
Ben zo blij met opiniez zodat we ook ander nieuws krijgen dan het eenzijdige vooringenomen linkse NPO, MSM.
Hoort zegt het voort!!
Meneer Soesan, ik probeer me voor te stellen hoe het leven daar, en eigenlijk ook als Jood hier in het westen, moet zijn in deze krankzinnige tijd. Het is gewoon niet te bevatten.
Als je leest dat een universiteit hier een jodenhater van terreurorganisatie Samidoun uitnodigt voor een ‘lezing’ dan is het wel duidelijk welke kant het met onze jeugd zal opgaan.
Als burger kun je niet veel, maar wel het verhaal van de opgejaagde burgers van Israël van de afgelopen vele decennia doorvertellen. Ook als dat confrontaties oplevert.
Link naar het gehele interview met oud-ambassadeur Mark Geleyn:
https://doorbraak.be/oorlog-die-israel-niet-alleen-zou-moeten-voeren/
Blijf daar heer Soesan, in Nederland houden ze te veel van Hamas. Lijkt mij in Israël minder gevaarlijk dan hier. Men is hier helmaal van het padje af.
Israel voert onze oorlog! Als Israel ten onder gaat richten ‘ze’ de pijlen op ons.
Helaas hoor ik wel zeggen dat Oekranie onze oorlog is, maar m.i. is Israël onze oorlog.
Hartverscheurend, hopelijk komt president Trump weer aan het roer en wordt deze ellende gestopt, vooral voor de gegijzelden en hun geliefden. In ieder geval veel sterkte voor alle inwoners van Israel en vooral Gods zegen toegewenst.
ja, indringend verslag van de situatie. Ik vind het ook onbegrijpelijk dat er mensen zijn die Israël ‘dader’ durven noemen.
Ik vind het ook verschrikkelijk dat die intens slechte Femke Halsema en haar collega’s op 7 oktober toestemming gaven voor pro Hamas demonstaties, die vermomd onder pro Palestina plaats vonden en waarbij mensen die de 7 oktober ramp wilden herdenken agressief benaderd werden. Hoe ver ben je dan gezakt als bestuurder? Voor mij mag die vrouw echt ontslagen worden. Oneervol.
Zo’n ontslag is eigenlijk aan de gemeenteraad, en aangezien die overwegend kneiterlinks en anti-Israël is, zie ik dat niet gebeuren.
Misschien moet de bestuurder Halsema (dus niet de vrouw als persoon, maar de nadruk op bestuurder) veel en veel meer tegengas krijgen. Liefst van realistische Amsterdammers zelf.
En uiteraard ook al die andere moslinkse stads bestuurders, die het bestaan hun autochtone burgers te verwaarlozen, ja vaak zelfs te demoniseren, ten behoeve van de ploflims.
Dat is treurig om te lezen. Daar staat echter wel tegenover dat de Israëlische regering een realistisch beeld heeft van de dreiging van buiten en er ook iets aan doet.
Dat zou ik in in Nederland ook graag hebben, maar helaas is de werkelijkheid hier in Nederland precies omgekeerd.
De meeste politieke partijen en media leven in een fantasiewereld waarin alles loopt zoals men het zich voorstelt en alle afwijkende signalen hardnekkig worden genegeerd.
Niet Israël is de agressor de islam is al eeuwen lang en wereldwijd de grote agressor gebleken!
Ik begrijp de Kruistochten steeds beter.
Ja maar die waren slecht zoals je in dit land overal hoort omdat zij oorlog voerden tegen “zielige indringers”.
Het is hier in het vergitigde land de omgekeerde werkelijkheid geworden slachtoffer is dader en dader slachtoffer vooral als men moslim is.
Dank U voor dit artikel, meneer Soesan.
Ja..het is zwaar om een Jood te zijn omringd door zoveel vijanden gericht op de vernietiging van Israël en haar inwoners.
Mijn gedachten dagelijks zijn bij U en Uw mede landgenoten.
Ik sta ermee op en ga ermee naar bed.
Israël zal behouden blijven ondanks de vele slachtoffers, die deze strijd op leven en dood zal vergen.
Nee..het gaat ze niet lukken.
God heeft idd nog geduld, maar Hij zal ingrijpen net als destijds in de Zesdaagse oorlog.
Houd moed!!
Simon heel hartelijk bedankt voor dit goed geschreven verslag van ons dagelijkse leven. Aan de luchtalarms ben ik al gewend, ik ga dan snel naar de onderburen om in een hoekje te schuilen. Maar gisteren viel er een raket zo’n 50 meter van mijn woning en dat heeft me weer flink in paniek gebracht. Gelukkig is niemand echt gewond geraakt, en is de schade aan onze huizen wel snel weer te repareren. Ik had moeite in te slapen en werd na 4 uur al weer wakker…. maar vandaag is een nieuwe zonnige dag en ik ben er alweer overheen. Tot nu toe vandaag geen luchtalarm bij ons. Chag Sameach!
Er wordt doorlopend voor Israël gebeden en gezongen.
Jullie staan niet alleen.